Století Miroslava Zikmunda

17. září 2014 v 0:44 |  Co mě kdy zaujalo
Co jsem si z filmu odnesla:
Přesvědčila jsem se o tom, že psát si deníky na cestách se vyplatí. Věděla jsem to už dávno, ale právě tady se mi potvrdilo, jak je to důležité. Kdyby si Miroslav Zikmund i Jiří Hanzelka deník nevedli, žádnou knihu by o svých cestách nikdy nenapsali. Během tvorby knížek totiž čerpali ze svých poznámek. Sama vím, jak je těžké se vracet do minulosti a jak snadno člověk zapomíná. Zvláště když těch zážitků je víc. Miroslav Zikmund má ve svých záznamech setsakra pořádek a doteď si vede o všem možném evidenci. Smekám. Já si vedu evidenci občas taky tím, že píšu deník a nebo si vedu čtenářský deník. Jsou ale lidé, nevím, jestli taky Zikmund, kteří si píší i účty, co kde utratili, co se kde stalo, kolik snesla ten den slepice vajec.. ano to už je extrém, ale právě to prý Zikmundova babička dělávala.

Cestování, tedy hlavně to na delší dobu, je vždycky na úkor rodiny. Chudák Zikmund si doteď vyčítá, že měl zůstat doma, nikam nejezdit a věnovat se své rodině.. svému synovi. On mu to sice nemá za zlé-ten syn, ale stejně.. Nevím, jestli bych dokázala odjet od svého manžela a dítěte, ale vím, že touha po vzdálených krajích může být opravdu hodně silná.. Hanzelkova dcera, prý když přijeli z druhé výpravy, svého tátu pozdravila: "Ahoj, strejdo."

Dostala jsem skvělý tip na místo, kde někdy přespat. Na pyramidě. S kamarádem jsme se shodli na tom, že to nemusí být zrovna nějaká ta profláklá(tam by nás beztak asi nenechali), ale na nějaké zapadlé by to mohlo být hodně zajímavé. Takže po noci strávené na Velké čínské zdi bych si přála zažít také toto. :)


Film je natáčen retrospektivně, pohledem do minulosti.. začíná narozením Miroslava Zikmunda. Petr Horký pomalu odhaluje příběh a vypráví o tom, kde vznikl prvotní nápad vyrazit za hranice, kde se Zikmund a Hanzelka poprvé potkali, prostě všechny detaily, které na internetu jen tak nenajdete. Následuje první a druhá výprava, odchod ze strany, vydání jejich knihy v samizdatu...

Tři z jejich knih mi tu už dlouhé měsíce leží na polici. Měla bych se do nich pustit.. a taky že se do nich pustím! Až si dopíšu své vlastní cestovatelské deníky. :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama