Švédský den

22. září 2013 v 14:34 |  Kočka na každý den
Ačkoliv den ještě zdaleka neskončil, je mi už jasné, jak ho pojmenuju. Od rána do teď nedělám nic jiného než švédštinu. Vzpomněla jsem si na svého dávného kamaráda Daniela, kterému jsem se už dva měsíce neozvala, a tak mě napadlo mu napsat. Jenže jak se jmenovala doprkýnka ta stránka, přes kterou jsme si to tehdá psali? Po dlouhém pátrání mě napadlo podívat se na skype po pozůstatcích jednoho rozhovoru se svou švédskou kamarádkou. A opravdu jsem tam tu informaci našla. Danielovi jsem napsala dlouhou zprávu, i když asi s milióny chybami, jak tak hádám. Nemám vlastně tuhle stránku ráda, protože ráda vypadává. Zpráva nejde nijak uložit, takže musíte začít odznova. Naštěstí se mi to ale dnes nestalo.
Po psaní Danielovi jsem se odvážila vstoupit do chat místnosti. Narazila jsem tam na jednoho člověka, s kterým jsme si asi dvě hodiny povídali. Oslovilo mě jich více, ale tady s touhle ženou jsme to vydržely úplně nejdéle. Ono se taky blbě chatuje, když máte otevřeno víc chatů naráz. Mně to osobně moc nejde, protože se nedokážu pak ani na jeden rozhovor plně koncentrovat.

Jmenuje se Ann a bydlí v USA. Narodila se tam, ale její rodiče a prarodiče se do USA přistěhovali před x lety ze Švédska. Bohužel její rodiče neumějí už švédsky, ale Ann se chce švédsky naučit, aby tam mohla zpátky odjet. Dozvěděla jsem se, jak vidí Ann Švédsko a USA, že nechápe, proč je pro spoustu Švédů USA tak strašně atraktivní a chtějí se tam odstěhovat. Ona by nejraději co nejdřív odjela pryč. Mrzí ji, že na ni při návštěvě Švédska všichni mluvili anglicky, přitom ona se cítí být Švédkou a chce se zdokonalit ve švédštině a zapojit mezi ostatní Švédy. Taky mi říkala, že nemá zrovna kladný vztah k přistěhovalcům. Spousta z nich se nechce ve Švédsku přizpůsobit. Vadí jí. Což mě taky trochu překvapilo. Asi to s tou otevřenou náručí pro uprchlíky nebude úplně jednoduchý. Jsem ráda, že tu u nás v ČR nemáme zdaleka tolik přistěhovalců jako ve Skandinávii a nebo třeba v Německu. Přemýšlím, čím to může být. Asi pro ně nemáme takové výhody, jako přinášejí právě tyto země. Ann nechce žít v moc velkém městě, přála by se zachytit v oblasti jménem Falkenberg. Nyní se učí švédštinu sama, v zimě nastoupí dálkové studium švédštiny na univerzitě ve Švédsku. Lycka till!!!

Ještě mě napadlo napsat Erikovi. A pustím si švédský film, který mi před necelým rokem poslal. Jeden jsem viděla, ale druhý ne. Ať žije Sverige.Pravá švédská kočka z Umeå!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama