Embéčkem kolem světa

3. února 2013 v 21:59 |  Dóóóst dobrý knížky
Embéčkem kolem světa je knížka, kterou jsem už od září loňského roku chtěla přečíst. V knihovně byla beznadějně rozpůjčovaná a v knihkupectví nepatřila k nejlevnějším titulům. Na Vánoce jsem se ale dočkala!
Nápad vydat knihu jako cestopis se mi líbí a je mým velkým snem něco podobného taky napsat. Snad se poštěstí. Příběh dvou kluků mi byl o to bližší, že studovali ve stejném městě a na stejné univerzitě jako já. Takže jsem je teoreticky mohla potkat ve školních prostorách.. tedy pokud se poslední tři roky studiu ještě věnovali. Kniha mě přesvědčila o tom, že je možné překonat nemožné. Nedokážu si představit vyjet s někým ve dvojici starým autem kolem světa. Ačkoliv ani kluci nebyli techničtí znalci a teprve s ujetými kilometry se učili opravovat svou Julii. Nedokážu si představit, že se svým bratrancem jedu do Německa, natožpak kolem světa :-D Možná že příbuzenská role v cestování taky hrála důležitou roli. Kluci totiž byli bratranci.
Kniha je prokládána e-maily, které psal Michal domů svým blízkým. Najde tam také zajímavosti a fakta z jednotlivých míst, která kluci navštívili. Má to vtipný chlapský styl. Julie je v roli občas poslušné a občas trucovité a žárlivé ženy, která si někdy postaví hlavu a nejede a nejede. Člověk zjistí, že jazykové znalosti jsou mu občas k ničemu, ale přesto se dá i s lidmi dorozumět. Někdy stačí, když na sebe mluví dva lidé svou mateřštinou a dají do toho patřičnou dávku gest a mimiky a je vystaráno. Nebo naopak, že i ticho občas sbližuje. A nebo zpěv, či hraní na hudební nástroje.
Zajímavé je také, jak se postupně kluci odnaučovali dodržovat zákon, co se pití za volantem týče. Policisté si také v každé zemi trochu vykládali povolení k průjezdu jinak. Někdy stačil úplatek, někdy svezení Jůlií a někde byli neoblomní a byrokratičtí, takže kluci ztratili nejen několik tý(dnů), ale i několik tisícovek(např. za převoz Julie z Korey do USA)
Na svých cestách potkali Havíře, horníka, který se rozhodl změnit radikálně svůj život a cestovat. Několikrát se jejich cesty protnuly.
Asi nejvíc by se mi líbilo v Karibiku, ve vesničce San Blas, v ráji na zemi. Jen nevím, jak bych přežila plavbu na lodi. Kluci měli mořskou nemoc a skoro pořád jim bylo nevolno. To jediné jim bránilo si to maximálně užít.
K přečtení knihy mě inspiroval film Embéčkem kolem světa, který určitě taky doporučuju zhlédnout.

můj výstisk


knížka je doplněna suprovými fotkami a podrobnou mapou

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 4. února 2013 v 9:58 | Reagovat

To musí být zajímavá knížka.  Já jsem párkrát uvažovala, že bych šla pěšky nebo na koloběžce do Finska, kdyby se někdo přidal, ale asi je to nereálný někoho přemluvit a vzít si minimum věcí.

2 pavel pavel | Web | 4. února 2013 v 23:20 | Reagovat

Noví Hanzelkové a Zikmundové... doufejme, že si tou knihou ty výdaje s cestou zaplatí. :)
Včera jsem šel kolem... Malicha trochu znám, ale nevím, jestli bych za něj dal vstupné. :D

3 Michal Vičar Michal Vičar | E-mail | Web | 7. srpna 2013 v 16:08 | Reagovat

Ahoj,
Díky za pěknou recenzi a jsem rád, že se Ti knížka líbila. Pokud bys chtěla přečíst  i Maťův příběh, tak doporučuji! https://m.martinus.sk/detail/133876/
Michal

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama