Goethe!

23. listopadu 2011 v 16:02 |  Co mě kdy zaujalo
Rozhodla jsem se vám napsat o dalším skvělém filmu, který jsem před pár týdny shlédla. Jmenuje se Goethe!. Nevím, jestli se dá sehnat i s českými či anglickými titulkami, já jsem si ho pouštěla bez titulků v němčině a celkem jsem tomu rozuměla. Příběh Goetha mě tak upoutal, že jsem hned bezprostředně po filmu měla chuť běžet do knihovny a jít si pučit všechny knížky, které tam od něho mají. To mě už teď trochu opustilo, nicméně se Goethe zařadil mezi další autory, na které bych si chtěla udělat víc času a přečíst od nich víc než jen ukázky. A líbí se mi i hudební doprovod.

Goethův otec není nadšený z jeho básnění, chce, aby se jeho syn věnoval právům, ale Goethe u jedné zkoušky propadne. Je poslán k říšskému soudu, kde tráví hodiny a dny nad spoustou dokumentů. Na jednom bálu potká jednu dívku, do které se zamiluje. Zpočátku mezi sebou komunikují spíš v ironii. V jeho lásce ho podporuje jeho přítel. Goehe s Charlotte Buff prožívají romantické chvíle, společně pečou chleba pro Charlottiny sourozence. Pak také oba dva následkem procházky za deště onemocní. Charlottě je představen její snoubenec, shodou okolností Goethův nadřízený. Charlotta musí jeho nabídku přijmout, její rodina je chudá a sňatek by všechny vytáhl z finanční tísně. Goethe netušíc, že je Charlotte zasnoubená, Charlottě vyrábí z papíru divadlo. Trapas nastane, když přijde Goethe k Charlottě na návštěvu a zde se potká právě se svým nadřízeným. Tomu brzy dojde, že Charlottino srdce touží po Goethovi.

Goethe je zdrcený, že ho Charlotte odmítla a ve vězení píše Utrpení mladého Werthera. Chce spáchat sebevraždu, ale psaním si nakonec uleví nejvíc. Příběh je dobrou ukázkou toho, jak se někdy musí člověk rozhodovat pro to, co mu říká rozum, ne jeho srdce. Někdy zas poslechneme srdce, ale občas za to zaplatíme nemalou cenu. Paradoxně Goethovo utrpení(vlastně Utrpení mladého Werthera, přes které ventiluje své city), mu přinese slávu. Příběh tak končí celkem dobře, tužbám srdce nebylo vyhoveno, ale na úkor jejich nesplnění vzniklo toto překrásné dílo, které má rozhodující význam pro světovou prózu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 23. listopadu 2011 v 18:50 | Reagovat

Ten film jsem neviděl. Proč se dostane do vězení.

2 Anička Anička | Web | 24. listopadu 2011 v 15:10 | Reagovat

[1]: Do vězení ho pošle ten jeho nadřízený, aby se nemohl Goethe nadále stýkat s Charlottou.

3 Amelie Amelie | Web | 24. listopadu 2011 v 19:55 | Reagovat

Film jsem neviděla, ale kdyby to bylo v češtině, tak by mě to zajímalo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama