Mnichovská dohoda

9. října 2008 v 21:31 |  2. světová válka
V budově Národního muzea bude k vidění od 28. října originální mnichovská dohoda.I když se tato událost stala ještě před začátkem 2. světové války,rozhodla jsem se ji tu zmínit.Mnichovská dohoda totiž s druhou světovou válkou dost souvisí.Ráda bych se totiž na tuto výstavu šla podívat,odhaduju,že přijde hodně lidí.
Co to vlastně je Mnichovská dohoda?Kdy byla uzavřena?Mezi kým?A proč k ní vůbec došlo?

Hitler požadoval,aby ČSR okamžitě odstoupila ve prospěch Německa pohraniční oblasti -Sudety,a to všude tam,kde žilo více než 50 procent Němců.Zárověň naléhal,aby ČSR odstoupila území i ve prospěch Polska a Maďarska.Československo vyhlásilo 23.září 1938 všeobecnou mobilizaci své armády s vědomím,že splnění Hitlerových požadavků by znamenalo konec jeho státní samostatnosti a nezávislosti.
V noci z 29. na 30. září 1938 se sešli v Mnichově vedoucí představitelé čtyř mocností:Německa,Itálie,Anglie a Francie-Hitler,Mussolini,Chamberlain,Daladier.Výsledkem jednání byla mnichovská dohoda,podepsaná 30.září 1938 a obsahující rozhodnutí,že ČSR odstoupí Německu svá poharniční území.Mnichovská dohoda vstoupila v platnost v okamžiku,kdy byla podepsána zástupci čtyř velmocí.Vstoupila v platnost bez ohledu na stanovisko Československa,které bylo z jednání o osudu svého státu vyloučeno.Československý delegát nebyl na jednání ani pozván a konečný ortel mu sdělili v předpokoji.Proto se o mnichovské konferenci právem říká,že se na ní jednalo "o nás bez nás".
Československá vláda a prezident Beneš byli nuceni dohodu přijmout a neriskovat válečný střet,v němž by ČSR zůstala proti Německu sama.


http://www.druhasvetovavalka.nazory.cz/images/mnichovska_dohoda1.jpg

Mělo to nějaký význam?
Mnichovská dohoda nakonec stejně evropský mír nezachránila.Stala se důkazem,že usmiřovací taktika vůči útočným plánům a činům fašistivkých států měla právě opačné účinky.

http://www.kpufo.cz/oblasti/ota/zno/img/mapa.jpg
Zdroje:mapa z www.kpufo.cz
fotky z www.blisty.cz a z www.druhasvetovavalka.nazory.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama