Klíč k minulosti,Tatiana de Rosnay

10. září 2008 v 18:05 |  Dóóóst dobrý knížky
Tuto knížku jsem dostala k svátku a úplně mě dostala.Ještě že byly prázdniny,nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout,musela jsem pořád číst a číst,protože příběh v knížce byl strašně napínavý.Nejhorší a nejsmutnější na tom ale je,že události,které se odehrály v okupované Francii během roku 1942,a především velký zátah "Vélodrome d´Hiver",k němuž došlo 16. července,jsou naprosto pravdivé a skutečně se staly!!!Vélodrome d´Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace.
Děj knihy se odehrává v Paříži v roce 1942,do bytu,v němž bydlí desetiletá Sarah společně s bratříčkem a rodiči,vtrhne francouzská policie.Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně,kterou se sestrou často sdílejí.Sarah Michela ve skříni zamkne v domění,že se za pár hodin zase vrátí.Netuší,že slib,který mu na odchodu dala,nikdy nesplní.Francouzská policie Sarah i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d´Hiver,nedaleko Eiffelovy věže,kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů.Po týdnu,který masa lidí stráví v nelidských podmínkách,pošle Židy do tábora Beune -la Rolande a později do Osvětimi.Sarah se ale z Beune-laRolande podaří utéct,v kapse stále uchovává klíč od skříně...
Obrázek “http://knihy.abz.cz/imgs/products/img_221074_main.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Druhá "rovina" knihy se odehrává také v Paříži,tentokrát v roce 2002.Americká novinářka Julia Jarmondová,která léta žije v Paříži,píše článek o událostech,které se tu před šedesáti lety odehrály.Během shromažďování informací si uvědomí,že o tom,co se ve Francii za války dělo,vlastně nic neví,a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome dˇHiver mluvit.Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství,vydává se po stopách dívky v naději,že zjistí,co se s ní stalo.

MYSLÍM SI,ŽE TATO KNIHA ROZHODNĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | 21. září 2008 v 19:04 | Reagovat

Tak jsem se do této knížky začetla, že jsem s ní strávila celé dopoledne. Těším se, až co nejdříve zase najdu čas na její čtení. Všem ji doporučuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama