Březen 2008

Jako pes a kočka?

31. března 2008 v 16:07 | zdroj:jamis-kocky.net |  Zajímavosti o kočkách
Tak toto slovní spojení označující nepřátelství si vymyslel člověk.Je tomu ale opravdu tak?Jsou psi nepřátelé koček,nebo kočky nepřátelé psů?Příroda nezná pojem"úhlavní nepřátelství",ale má své železné zákony.Ve volné přírodě by si psi a kočky vybírali různé životní prostory a i jinak by si šli navzájem z cesty.Oba druhy mají naprosto odlišné doby lovu i lovecké návyky,i složení potravy je rozdílné.Soužití s člověkem je ovšem naučilo vzájemně se přizpůsobovat.Vrozené povahy jsou ale stále stejné a vztahy mezi psem a kočkou bezpochyby obsahují zárodky konfliktů způsobené především rozdílnou řečí těla a různých reakcí,ale i kvůli nesprávnému chování člověka.
foto k článku jako kočka a pes? Jak se tedy orientovat v řeči těla?Kočka dává prudkým šviháním ocasu najevo podrážděnost,pes naopak projevuje přátelské city.Pokud kočka přiloží uši těsně k hlavě vyjadřuje tím,že už se opravdu zlobí,zatímco u psa toto gesto znamená podřízenost svému pánovi.Předení kočky si může pes vyložit jako vrčení.Pokud se pes hravě a přátelsky naladěný přiřítí ke kočce,bude to kočka považovat za ohrožení.Když si pes lehne na záda vyjadřuje tím pokoru,kočka ale nezná pokoru ani podřízenost a když si při obraně lehne na záda,bude bojovat i dál jako o život všemi prostředky.Když pes zvedne tlapku,znamená to,že si chce hrát,kočka zvedá tlapku,když je připravena k boji.Pokud se dá kočka před psem na útěk,vyvolá u psa lovecký pud a pokud se nezachrání rychlým útěkem na strom, nebo jiným způsobem,má špatné vyhlídky.Psi jsou rychlejší a většinou i těžší.
Obrázek “http://dumka.info/pet00/00/0919.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Pes a kočka mají vlastní povahy,speciální záliby a nelibosti.Jsou ale schopni žít společně,navzájem se tolerovat a respektovat a v mnoha případech být i skutečnými přáteli. Pokud si ke své kočičce chcete pořídit pejska,je nejlepším řešením štěně.Štěně nemá žádné zkušenosti s pronásledováním koček, a proto bude kočku považovat za přirozeného kolegu.Mladého psa můžete také snáze vychovávat a naučit ho správně porozumět "kočičí řeči". Nového psa představujte kočce velmi opatrně.Hlavně vy musíte být klidní a uvolnění,aby se váš klid přenesl na obě zvířata.Při výběru pejska berte ohled na povahu kočky.Temperamentní a přístupné kočky si porozumí skoro se všemi psy,ale plaché kočky potřebují spíše klidného a zdrženlivého psa.I když si obě zvířata dobře porozumí,nezapomeňte kočce vytvořit klidné místo a úkryt,kam za ní pes nemůže.Kočka musí vědět,že může utéct,když bude mít pocit, že ji pes utiskuje,nebo prostě nebude mít na hravé štěně dostatek trpělivosti.
Je věcí nás lidí vytvořit kočce a psovi skvělé podmínky pro společný život a tak potom vznikají opravdová přátelství a pořekadla "jako pes a kočka"ztrácí na významu.


Kočičí hrádek

30. března 2008 v 19:26 | zdroj: limba.com |  Kočičí všehochuť
Kočičí hrádek
O Kočičím hrádku se nedochovalo mnoho zpráv. V letech 1889 - 1901 ho nechala postavit kněžna Vilemína Auerspergová. Architektura stavby je ovlivněna romantismem. Tento umělecký směr minulého století hledal inspiraci v rytířském středověku a v architektuře se snažil o teatrální iluzi života na starém hradě před stoletími. Miniatura zděného hrádku, který stojí na křemenové skalce, byla určena pro zámecké děti, které tu rády trávily svůj čas. Kočičí hrádek se nachází na Slavicko - Slatiňanském areálu. Toto území bylo vyhlášeno památkovou zónou dne 1.7.1996 k zajištění ochrany části krajinného celku a historického prostředí.
Obrázek “http://www.alena.ilcik.cz/0607zeleznehory/kocicihradek.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


kniha Kočičí Vánoce

29. března 2008 v 18:47 Knížky o kočkách
Tak tohle je knížka,kterou jsem před týdnem přečetla jedním hltem,protože se mi moc líbila.Doporučuju ji každému,kdo má rád Vánoce a kočky.
Zavřít náhled
Kniha sleduje vývoj svátku Vánoc od jeho dávných počátků až po dnešní zvyky.Můžete v ní najít kočičí vánoční koledy,různé vánoční kočičí básničky,písničky a příběhy,návody na zhotovení ozdob s kočičí tématikou a recepty na zvláštní sváteční pochoutky.Zde je malá ochutnávka:
Pozměněná vánoční koleda:
Rolničky
Rolničky,
Rolničky,
visí na dveřích,
až se octnou na podlaze,
ozve se můj smích!
Už se koulí do všech stran,
přitom krásně zvoní,
tuhle švandu ráda mám,
plácnu packou po ní!
Koulejí se po podlaze,
tahle hra nás baví,
z jejich zvuku je nám blaze,
to se nám to slaví!
Z příběhů se mi nejvíc líbil Vánoční návštěva Louisa May Chundelatá.Zde je:
"Vánoce by nebyly Vánocemi bez dárků,"mudrovala kočička Jo,zatímco protahovala své nezvykle dlouhé kotěcí tělo na koberci.
"Ach,chudoba musí být hrozná!"prohlásila Megy a přitom si prohlížela drápky a několikrát zběžně přejela jazýčkem svůj zježený hnědobílý kabátek.
"Myslím,že není spravedlivé,že jedna koťata mají šlehačku,šantu a péřové postýlky,zatímco jiná nemají zhola nic," mňouklo malé zlaté orientálské kotě,kterému říkali Amy.
"A my máme Mimi a jedna druhou,"přitakala ze své rozhledny na hromádce odložených knih Bety,skvrnitá orientální kočka s roztomilou tvářičkou."I když s námi táta nemůže o svátcích být,Mimi říká,že nás má moc rád a že máme být šlechetné a statečné."
Jejich pokoj byl útulný,přestože koberec i nábytek byly již viditelně poznamenány zubem času a kočičími drápky.Na okně kvetly vánoční růže a všude vládla příjemná atmosféra domácí pohody.
Koťata zpozorovala,že se obdélník slunečního světla přesunul do zvlášť rozedraného,chlupy pokrytého rohu pohovky,opustila svá hlídková stanoviště a slezla se do jedné předoucí koule,jak měla v tuto denní dobu ve zvyku.
Jo se probudila jako první do šedého úsvitu vánočního rána.Na krbu nevisela žádná ponožka a ona na okamžik pocítila zklamání.Pak si však všimla,že v místech,kde měla položenou hlavu,cosi vykukuje.Sáhla tlapkou pod polštář a vylovila odtamtud malý,karmínově zbarvený háčjkovaný míček.Probudila Megy se slovy:"Veselé Vánoce" a hned ji poprosila,aby se společně podívaly,co má ona pod polštářem.Objevil se zelený háčkovaný míček s visačkou,kterou maminka nadepsala a navoněla,což učinilo míček v jejich očích obzvlášť vzácným.Mezitím se probudily i Berty s Amy a také ony zašťouraly pod polštářem a našly své míčky-růžový a modrý.Všechna koťata si začala s míčky hrát a vesele vyhazovat do vzduchu a koulet je pod nábytek a za dveře.Mezitím východ zrůžověl příchodem dne.
"Ale kdepak je maminka?"ptala se Megy,když po půlhodince s Jo přiběhly poděkovat za dárky a zjistit,co bude k snídani.
"Nějaká ubohá stvoření přišla žebrotou a tak se vaše maminka hned vypravila pomoci chudé rodině zatoulaných.Těžko hledat šlechetnější kočku než je vaše maminka!"řekla kočka Hana,která s nimi žila od doby,kdy se narodily.
Koťátka,která už měla hlad a dychtivě očekávala maminčin návrat,se seřadila u okna,oči doširoka otevřené,ouška nastražená,jestli neuslyší její kroky na zápraží.Vtom se ozvalo klapnutí kočičích vrátek a všechna drobotina už se horempádem hnala do kuchyně.
"Veselé vánoce mami!Děkujeme za míčky,báječně jsme si s nimy pohrály a budeme se s nimi těšit každý den!"volala koťata sborem.
"Veselé Vánoce,koťátka!Jsem ráda,že sem vám líbí ty malé dárky.Ale než se pustíme do jídla,chtěla bych vám povědět o jedné chudé rodině zatoulaných které bydlí kousek odtud.Šest koťat s kočkou se tam choulí dohromady,aby nezmrli,protože nemají oheň a dokonce nemají ani co do tlamky.Má drahá koťátka,nedala byste jim svou snídani jako vánoční dárek?"
Koťata už byla pořádně vyhládlá,protože čekala skoro hodinu,a tak v kuchyni zavládlo na nějakou dobu ticho.Ale pak Jo chraplavě mňoukla."Jsem ráda,že jsi přišla,ještě než jsme strčili své mlsné čumáčky do talíře!"
"A smím pomoci odnést jdlo k těm chuďátkům?!"ptala se Betty dychtivě.
"Já vezmu smetanu a tuňákové koláče,"přidal Amy,vzdávaje se své oblíbené pochoutky."To už Megy přesypávala své granule do velké misky.
"Myslela jsem si,že to uděláte,"řekla Mimi a Srdce se jí dmulo srdcovskou pýchou když vedla své chlupaté procesí ze dveří.
Byl to skutečně nuzný kout-rozbitá okna,vyhaslý krb,v koutě se vyzáblá matka s houfem naříkajících koťátek choulily k sobě na staré dece,aby se zahřály.Ach jak se ta jejich očka koukala.A jak sem jim kníry obrátily vzhůru v radostném očekáváním,když naše malé pomocnice v pochodlovaly dovnitř!
"To k nám přišli kočičí andělé!"zvolala dojatá maminka.
V několika minutách to skutečně vypadalo, jako by se tu pustili do díla nějací dobří duchové z jiného světa.Hana,která sebou vzala dříví,rozdělala ohěň a starými hadry vyspravila rozbitá okna.Mimi dala matce,terá byla samá kost a kůže,teplé mléko a vydatnou kaši,něžně jí olizovala tvář,utěšovala ji a slibovala jí pomoc a přitom se ještě mazlila s malými kňourajícími koťátky a krmila je s takovou něhou,jako by byla její vlastní.
Ostatní malé pomocnice mezitím předly slova povzbuzení do oušek ubohých mláďát,omyly jim hlavičky a krmily je kousky snídaně jako hladová ptáčata,aby znovu nabila sil.
"Jsou to kočičí andělé!"řekla znovu matka,když se její potomstvo nasytilo a ohřála si prochladlé kožíšky u ohně.Koťatům dosud nikdo nic podobného neřekl a jim se to moc líbilo.Byla to pro ně krásná snídaně,plná štěstí,třebaže z ní nic nedostala.A když odcházely,zanechávaje za sebou útěchu.asi by se v tu chvíli v celém městě nenašel nikdo šťastnější ,něž naše čtyři kočičky,které toho vánočního rána darovaly svoji snídani.
"Tohle se myslí tím,milovati budeš bližního svého než sebe samého a mně se to moc líbí,"prohlásila Megy později toho odpoledne,když se i s maminkou natáhly u teplého krbu.Stulily se k sobě a za zvuku maminčina konejšivého předení malé kočičí holčičky usnuly a zdály se jim samé krásné sny.

"Nové staré záhlaví",poděkování a Kočičí souboj

27. března 2008 v 21:54 Co mě kdy zaujalo
Nazdárek,
tak se mi nějak zasteklo po starém záhlaví blogu,takže jsem se rozhodla,že se k němu zas na chvíli vrátím.Velikonoce jsou už fuč a já jsem zatím nenašla tu správnou kočku,která by se hodila k pozadí mého kočičího blogu.Takže kdyby někdo o nějaké pěkné kočce věděl,ať mi dá vědět.
Také bych chtěla poděkovat Zuzance za její trefné komentáře.Na jejím blogu mě moc zaujaly fotky ukazující detailně kočičí souboj.Pro jejich zobrazení klikni SEM