Všichni moji blízcí-můj nejoblíbenější film

31. ledna 2008 v 19:34 |  Něco o mně a o kočkách které znám(mám)

Základní informace

Český název: Všichni moji blízcí
Originální název: Všichni moji blízcí
Česká premiéra: 21. října 1999 (před 2756 dny)
Světová premiéra: 21. října 1999 (před 2756 dny)
Natočeno: ČR / Slovensko / Polsko 1999
Režie: Matej Mináč
Scénář: Matej Mináč, Jiří Hubač
Kamera: Dodo Šimončič
Hudba: Janusz Stoklosa
Hrají: Libuše Šafránková (Irma), Josef Abrhám (Jakub), Braňo Holiček (David), Jiří Bartoška (Samuel), Ondřej Vetchý (Max), Tereza Brodská (Hedvika), Marián Labuda (Spitzer), Rupert Graves (Nicholas Winton), Jiří Menzel
Délka: 93 minut
Žánr: drama
Obsah:
Rodina Silbersteinových je velmi početná. A šťastná. Bytostný optimista doktor Jakub Silberstein (Josef Abr-hám) tráví dlouhé hodiny v ordinaci a právě se raduje z nejlepšího obchodu svého života, když koupí vilu, v níž žijí, od protřelého pana Steina za směšně nízkou cenu. Jeho manželka lrma (Libuše Šafránková), příležitostná pěv-kyně, mezitím marně vkládá své nenaplněné ambice do desetiletého syna Davida (Brani-slav Holiček), kterého ovšem mnohem víc než hodiny houslí zajímají lumpárny, vymýš-lené jeho věrnou kamarádkou Sošou (Lucia Cúlková). Davidova starší sestra Hedvika (Tereza Brodská) tráví většinu času v kině. Ne snad že by jí tolik učarovaly filmy, ale v projekční kabině, kde si přivydělává jako promítač její milý, student medicíny Robert (Andrzej Deskur), oba nacházejí dostatek místa a cenného soukromí pro praktické lekce z anatomie lidského těla. Příjemně roztržitého strýce Marcela (Jiří Lábus) rodina nechává zcela napospas jeho vědeckým pokusům, které většinou končí objevením x-tého spo-lehlivého lepidla a jen málokdy objevením ně-čeho skutečně cenného, např. celofánu. Uči-tel Leo (Krzysztof Kolberger) jako neúnavný vykladač talmudu představuje pro rodinu ži-vou výčitkou za její laxní přístup k židovské víře, všichni ho sice respektují, málokdo mu ale skutečně naslouchá. Strýček Max (Ondřej Vetchý), černá ovce rodiny, komediant, mluvka, tulák a recesista, má mnohem raději zvířata než sám sebe a ve svém životě na to zcela pravidelně doplácí. K úplnému výčtu bratrů Silbersteinových pak zbývá už jedině strýček Sam (Jiří Bartoška), houslový virtuóz, okázalý pražský elegán a pověstný sukničkář, díky kterému do poklidu malého města do-léhá aspoň čas od času vzruch velkého světa.
Starý pan Silberstein (Ladislav Chudík) se svou ženou (Květa Fialová) by zkrátka mohli být se svými potomky a jejich rodinami vlastně navýsost spokojeni a Samuelovo přání vzít si za manželku nežidovku považovat za největší problém svého života, kdyby... Kdyby se v sousedním Německu stále hlasitěji neo-zývaly rasistické a militantní názory jistého čalouníka, jehož jméno se do dějin už brzy za-píše vskutku nepřehlédnutelným písmem. Židovská rodina Silbersteinových ale odmítá brát vážně nebezpečí, které jim ze strany říšského vůdce Adolfa Hitlera hrozí. V Česko-slovensku jsou spokojení, žijí tu odnepaměti, nikdy nikomu neublížili, takže se přece nemají čeho bát. I proto nabídku mladého Angličana Nicholase Wintona (Rupert Graves/Posed-lost), který organizuje transporty židovských dětí do bezpečí britských ostrovů, zprvu osten-tativně odmítají. Změnit názor je donutí teprve drsná realita Protektorátu Böhmen und Mäh-ren. Jenže krutou hru o život začíná stále víc umocňovat i nelítostný souboj s časem.

Fotografie z filmu:
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama