Kočičí srst

5. ledna 2008 v 11:52 | z časopisu Planeta zvířat |  Zajímavosti o kočkách

Kočičí srst

Většina plemen koček je porostlá srstí, která pokrývá téměř celou plochu kůže. Bezsrstými místy jsou jen polštářky tlapek a bezprostřední okolí konečníku a struků. Všechny tři druhy kočičích chlupů vyrůstají z vlasových folikulů umístěných hluboko v kůži: nejdelší a nejsilnější krycí chlupy, slabší pesíky a velmi jemné podsadové chlupy. Jen znalost základní struktury srsti umožní chovatelům pochopit některé zvláštnosti stavby srsti u některých kočičích plemen.


Proč je (většinou) kočka chlupatá?
Srst chrání kočku před nepřízní venkovního prostředí - před zimou a teplem, proti vlhkosti i před poraněním kůže. Srst volně žijících koček je dokonale přizpůsobena venkovním podmínkám. V létě je srst řidší, v zimě velmi hustá, takže chrání kočku i před mrazem. Proto kočky dokáží žít celoročně venku i v severských krajinách. Stačí, když mají k dispozici suché, závětrné a klidné místo, kam se mohou vracet.

Z čeho se srst skládá

Srst kočky je složena z krycích chlupů a z podsady, která může u některých plemen chybět. Hustota srsti je určena nejen geneticky, ale i v rámci jednoho plemene prostředím, v němž kočka žije: kočky žijící v bytě ji mají řidší než kočky ve volné přírodě. Funkčnost (tj. ochranu proti vlivům venkovního prostředí) a hebkost srsti zabezpečují tukové žlázy, které ji promašťují.

Dva základní typy srsti

Kočičí srst se dělí především na dlouhou a krátkou, ale má i řadu mezistupňů. Tak například klasická krátká srst, známá u našich koček evropských, má krycí chlupy (dlouhé až 4,5 centimetrů) a dobře vyvinuté podsadové chlupy. Krátká srst ruských modrých má však podsadu ještě více vyvinutou a vytváří obraz tzv. dvojité srsti, krátká srst siamek naopak žádnou podsadu mít nesmí.
U dlouhé srsti dosahují krycí chlupy délky až 13 centimetrů. Perské kočky můžou mít mohutně vyvinutou podsadu s podsadovými chlupy téměř stejně dlouhými jako krycí. Všechny typy chlupů jsou u tohoto plemene velmi jemné.
Polodlouhosrstá plemena mají také dlouhou srst, ale vzájemně se od sebe liší různě vyvinutou podsadou. Angorské turecké kočky nemají téměř žádnou, kdežto srst lesních norských koček ji má vyvinutou dobře a k tomu navíc má obzvlášť dlouhé, silné a mastné krycí chlupy. Tato srst má velkou schopnost odpuzovat vodu.
Rexovitá srst je pro mnohé začátečníky nový pojem. Je to srst zvlněná, u jednoho druhu rexů nejsou pesíky, americká hrubosrstá kočka má srst drátovitou.
U koček se vyskytuje také bezsrstost a např. bezsrsté plemeno sphinx má místo srsti jen velmi jemné chmýří.

Barvy srsti

Škála barev kočičí srsti sahá od černé přes čokoládovou, modrou, lila, krémovou, červenou, skořicovou až po bílou. Srst se liší nejen barvou ale i kresbou - mramorovanou, tygrovanou, tečkovanou. Jednotlivý chlup nemusí být nutně jednobarevný. Může být kroužkovaný, mít jinou barvu na konci, nebo může být jeho barva kombinovaná se stříbrnou či zlatou.
Domácí kočky se vyskytují prakticky ve všech barevných kombinacích. V Evropě se vyskytují kočky převážně mourovaté, jednobarevné či různě skvrnité, v Asii a Africe spíše se siamskými znaky (tedy bílé kočky se skvrnami na končetinách, tváři, uších a ocase v různých barvách).

Nezapomeňte na kůži

Kůže všeobecně má několik důležitých úkolů. Kromě toho, že udržuje integritu těla, slouží také jako zásobárna energie, podílí se na termoregulaci, dokáže vstřebávat vodu, vylučovat odpadní látky, bránit vstupu infekcí a dýchat. Kromě toho je hlavním orgánem hmatu.
Skládá se ze tří vrstev: z mnohovrstevné pokožky, škáry a podkožního vaziva. Vnitřní vrstva (dermis) obsahuje nervová čidla pro vnímání tlaku, bolesti a chladu, vlasové folikuly a mazové žlázy. Potní žlázy se u koček vyskytují jen na polštářcích tlapek a v okolí nosu, a slouží kočkám ke vzájemné identifikaci pachem. Nepůsobí jako regulátor tělesné teploty.
Povrchová vrstva kůže (epidermis) má především ochrannou funkci.
Hmat je u koček značně vyvinutý smysl, který umožňuje a zprostředkovává hmatové receptory uložené právě v hluboké vrstvě kůže nebo ve hmatových fouskách u tlamičky a na tlapkách. Receptory ve hmatových fouskách snesou vyšší teplotu než lidské a navíc dokáží registrovat nejen teplotu a vibrace, ale i atmosférický tlak.
Typ a barvu kočičí srsti určuje její původ a zděděné předpoklady. Na její kvalitu mají vliv i vnější prostředí, strava, kterou kočce předkládáme, způsob, jakým kočce pomáháme při její vlastní péči o čistotu, věk kočky a především její zdravotní stav.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama