Listopad 2007

Nicolas Winton

26. listopadu 2007 v 21:17 2. světová válka
Nicolas Winton je britský občan židovského původu, kterému je dnes téměř 90 let. Před 2. světovou válkou dopravil do Anglie z tehdejšího Československa 664 dětí převážně židovského původu a z komunistických rodin a zachránil jim tak život. Nicolas Winton jim zajistil potřebné doklady a odjez za hranice.
Do pomnichovského Československa přijel tehdy třicetiletý úředník londýnské burzy Winton na konci roku 1938. Znal poměry v tehdejším Německu a věděl, co bude okupace Československa znamenat pro Židy. Winton pomáhal Britskému výboru pro uprchlíky dopravit z Prahy do Švédska a Británie děti z rodin, které již tehdy nemohly nebo nechtěly opustit Československo a které byly později vyhlazeny nacisty v koncentračních táborech.
Úplně první transport asi dvaceti dětí zamířil letadlem do Švédska. Všechny ostatní cesty v uzavřených a zapečetěných vagonech vedly přes Německo do Anglie. Žádná jiná země svoji pomoc nenabídla. Němci většinou nechávali vlaky bez problémů přejet. "Byli asi rádi, že se dětí zbavují," podotýká Winton.
Loučení uslzených chlapců a děvčátek s rodiči na peróně pražského Wilsonova nádraží byla bolestná. Matky váhaly pustit své děti do světa. Jedna z nich své dítě z okna vlaku vytáhla třikrát, než dceru nechala odjet. Zachránila ji tak život. Žádný z rodičů těch 664 dětí válku nepřežil.
"Nejhorší byl nástup do vlaku, spousty plačících dětí okolo. Mně bylo sedm. Před očima se mi stále vybavuje obraz holčičky, která seděla naproti a na krku jí visela cedulka se jménem. Bylo stejné jako moje." vzpomíná na hořké loučení s maminkou a tatínkem Zuzana Marešová. Po návratu našla ze své rodiny živou jen jedinou tetu. Devětašedesátiletá Rája Hrbková popisuje atmosféru uvnitř vlaku jedním slovem: strach. "Nejhorší byl průjezd Německem. Nevěděli jsme, co se kolem nás děje, co bude dál. Pamatuji si, že až ve chvíli, kdy jsme přejeli hranici s Holandskem, jsme najednou věděli, že to nejhorší je za námi," vybavuje si své pocity. Naživu viděla svoji rodinu naposledy, když ji bylo osm a půl.
Na londýnském nádraží Liverpool Street už čekali na vystrašené děti noví rodiče. Najít je byl další, často přetěžký úkol pro Nicholase Wintona. Když se mu podařilo získat náhradní rodiče, mělo další československé dítě naději na život. Jen tak mohlo dostat od britských úřadů povolení ke vstupu. "Všechno zorganizovat bylo asi nejtěžší, neměl jsem pocit, že bych byl v nebezpečí, na rozdíl od těch dětí. To jsem si moc dobře uvědomoval, když jsem viděl, co se okolo děje." Transporty stály také mnoho peněz. Našli se sice lidé s velkým srdcem a otevřenou dlaní, ale pokaždé to nestačilo. "Spolupracovali jsme s cestovní kanceláří ČEDOK, se kterou to však bývalo poměrně složité. Často přišli s tím, že to bude stát dvakrát tolik, než nám původně řekli, a my měli jen pár minut na to sehnat další peníze," říká Winton.
Dodnes ho mrzí, že se mu nepodařilo uskutečnit největší transport, který měl z Prahy vyjet 1. září 1939, protože vypukla 2. sv. válka. Z dětí, které měly odjet, válku pravděpodobně nepřežilo ani jedno.
Po válce se domů do osvobozeného Československa vrátili jen někteří. Snažili se najít své rodiny a zjistit, jestli někdo přežil. V drtivě většině případů se jim ale nepodařilo zjistit nic. Stejný osud čekal také Margitu Rytířovou a její sestru Elinorou K(ppelovou. Starší Margita začala během války pracovat u britského letectva RAF jako elektrikářka, a to se později komunistům nelíbilo. "Chtěli jsme domů a asi jsme to neměli dělat. Manžela kvůli mně vyhodili z práce a ani jeden z nás nemohl najít zaměstnání," posteskla si Margita Rytířová. Winton se po válce tiše vrátil ke své úřednické práci. Na jeho činy by se asi zapomnělo, kdyby jeho žena v roce 1988 neobjevila dokumenty se seznamy dětí a dopisy rodičů, které chtěl Winton vyhodit. Na dotaz, proč nic neřekl ani své ženě a vlastním dětem dnes Winton odpovídá: že "přeci každý muž má před svou ženou nějaké to tajemství".
Jeho chráněnci Wintona objevili až padesát let po tom, co jim zachránil život, a za velkého zájmu veřejnosti mu v Londýně v roce 1988 před televizními kamerami BBC poděkovali. BBC pozvala Wintona a jeho chráněnce do jednoho pořadu, aniž by jim to řekla. Pro obě stany to pak bylo milé překvapení. Většina jich své příbuzné z Čech již nikdy nespatřila.
Dnes žijí doslova po celém světě, např. v Praze, Londýně, New Yorku a Tel Avivu, a Nicolas Winton jim říká moje děti. Jeden z nich je známý televizní novinář na stanici CBC. Jsou mezi nimi architekti, režiséři, letci, profesoři. Vera Gissingová napsala o svém dětství, které tak krutě přerušila válka, knihu Perličky dětství. Asi 120 z nich se s Wintonem pravidelně setkává. Každoročně dostává desítky vánočních pozdravů a dopisů. Přicházejí k němu návštěvy. Někdy zaklepe a obejme drobná ramena pana Wintona neznámý muž a se slzami v očích děkuje za záchranu života.
Winton dnes říká skromně: "Ty děti potřebovaly pomoc a já byl schopen jim ji poskytnout. Nic víc, nic míň." A dodává: "Nevím, proč zrovna mě ta věc napadla. Kdybych to nebyl já, tak snad někdo jiný. Pro mě to byla spíš taková malá životní epizoda, která už dávno skončila." Přesto Wintonova často poloilegální činnost Němcům neunikla. Byl sledován, proto při tajných schůzkách v pražských hotelích mluvil Winton a jeho přátelé nejprve o počasí.
Nicolas Winton je dnes už třicet let v penzi a doma v Anglii nejraději zahradničí. Nicolas Winton se v Praze letos 22. března setkal na půdě švédského velvyslanectví s devíti ženami, jimž v roce 1939 zachránil život.
Použitá literatura:
Johanna Grohová: Až ve stáří děti řekly: Děkujeme vám za naše životy, pane Nicolasi Wintone; MF DNES 23. března 1998
Winton: Záchrana dětí byla jen epizodou; LIDOVÉ NOVINY 23. března 1998
Muž, jenž zachránil přes 600 dětí, přijel do Prahy; PRÁVO 23. března 1998

Baby masáž nejen pro miminka

25. listopadu 2007 v 12:19 | z ordinace.cz |  Co mě kdy zaujalo
Základem masáže je dotyk. Tělesný dotyk patří k přirozenému chování všech savců - tedy i lidí. Láskyplný dotyk je pak součástí správné výchovy, dítě jím nemůžete rozmazlit, dítě jej potřebuje spolu s vlídným slovem, aby se rozvíjelo po lidské stránce. Tak jako děti potřebují vyváženou stravu, tak potřebují lidský dotyk jako životní potřebu, jestliže dítěti schází, jeho citový i fyzický vývoj je narušen.
K čemu tedy pomáhají baby masáže?
 • snižují stres mezi rodiči a dětmi
 • pomáhají vytvořit pěkný, laskavý vztah mezi rodiči a dětmi
 • v určitých situacích mohou zastoupit uklidňující léky
 • podporují celkový vývoj dítěte
 • aktivizují jeho vlastní hojivé schopnosti
Co přináší masáže mámě a tátovi?
 • potěšení, radost, komunikaci, důvěru, něhu, relaxaci, uvolnění, odstranění úzkosti a nervozity
 • pocit sounáležitosti s dítětem
 • možnost udělat pro dítě mnoho pozitivního
Co přináší masáže dítěti?
 • potěšení a radost
 • uvolnění a zklidnění
 • lepší spánek
 • uvědomování si vlastního těla
 • zlepšují trávení
 • odolnost proti nemocem
 • citový kontakt
 • sdílení energie se svými nejbližšími, úzký tělesný i citový vztah

Technika masáží - jak správně postupovat?

 • směrem od hlavy k patě a od středu těla ven
 • symetricky - oběma polovinám těla věnujeme stejnou pozornost (pokud bychom masírovali jen jednu polovinu těla a druhou bychom nechali, dítě by mělo pocit nevyváženosti, těžkosti, nedokončenosti)
 • lehký dotyk, v podstatě hlazení, nejlépe bříšky prstů, postupně přidáváme celé prsty a dlaně a zesilujeme dotyk, jak to dítěti nejlépe vyhovuje
 • hladíme každou popsanou část těla 2x-3x
 • hladíme plynule a volně
 • máme ostříhané nehty a teplé hladké ruce (zahřát a promazat ruce např.olejíčkem - mandlovým nebo meruňkovým - sáhnete-li na dítě studenýma a drsnýma rukama, přesto, že váš dotek bude sebejemnější, dítě se lekne!)
 • první masáže provádějte tehdy, když je dítě uvolněné a odpočaté a nemá hlad - zapíše si je do paměti s příjemnými tělesnými pocity, teprve až máte s masážemi určité zkušenosti a dítě je na ně již navyklé, můžete masáže použít k ukonejšení, zklidnění děťátka
 • najděte si na masáže čas - nespěchejte - první, co dítě pozná, je, že "to chcete mít rychle za sebou" a výsledek nebude takový, jaký očekáváte
 • masáž je způsob dorozumění - komunikace - pozorujte dítě - dívejte se mu z očí do očí, nebraňte mu hýbat se, otáčet a měnit směr (některým dětem nevyhovuje dotyk na určitou část těla - nevadí, vyhovte mu a jen se k němu přiviňte)
 • místo, kde masáž provádíte musí být proteplená, dítěti nesmí být zima
 • masáže můžete provádět s dítětem v náručí, v klíně, na měkčí podložce…
 • masírujte dítě jen tak dlouho, jak se mu to líbí
Baby masáž se nemusí provádět pouze na miminku,pomáhá to i dospělím.Někdy je lepší,když si zavřou oči,pustí si k tomu nějakou hezkou hudbu...Člověk se pak zaručeně cítí líp.Hlavně pozor:masáž bude mít dobré účinky pouze,když vám ji provádí člověk,který vám není nesympatický,či jinak nepříjemný.

Jeseníky

24. listopadu 2007 v 14:13
Obrázek “http://www.tuzemska-dovolena.cz/images/mista/jeseniky-zima.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Obrázek “http://www.akmedlanky.cz/fileadmin/user_upload/fotogalerie/2003_01_17_Danes_Z_142/cache/p1010043500750.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Obrázek “http://www.cestovatel.cz/foto-soubory/009-01.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


http://www.cestovatel.cz/foto-soubory/020-01.jpg


Obrázek “http://e-zdar.wz.cz/rozhledy/kralicky_sneznik.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


http://horal-fanda.com/data/sneznik2/sneznik2_11.jpg


http://horal-fanda.com/data/sneznik2/sneznik2_05.jpghttp://www.ejeseniky.com/foto/fotogalerie/ski_areal_petrikov_05.jpghttp://www.ubytovani-ramzova.cz/images/ilustrace_ramzova_01.jpg

Krušné hory

22. listopadu 2007 v 17:09
http://img.radio.cz/pictures/r/czech/krusne_hory/krusne_hory3.jpg


http://imgs.idnes.cz/ig_zima/A051212_TOM_KRUSNE_HORY_3V_V.JPGhttp://img.radio.cz/pictures/r/czech/krusne_hory/krusne_hory4.jpg


http://www.novehamry.cz/foto/hory-v-zime-1v.jpg


http://www.novehamry.cz/foto/hory-v-zime-2v.jpg


Obrázek “http://imgs.idnes.cz/ig_zima/A051212_TOM_KRUSNE_HORY_3V_V.JPG” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


http://www.tisicovky.cz/exp/krusne-hory/tetrevi-hora-hlv368/07688E04-45C1-4A39-B9C3-290A6A3ECEBFbig.jpg


http://www.tisicovky.cz/exp/krusne-hory/zajeci-hora-hlv358/CC24E5DA-08D0-4DF0-8DC2-4FFC141ECA5Ebig.jpg

Jizerské hory

17. listopadu 2007 v 16:10
http://www.kraj-lbc.cz/public/vnejsi_vztahy/jh001612_efe6c14dd7.jpg


Obrázek “http://linux.fjfi.cvut.cz/~vokac/akce/2001/zimni_vandr/jizerka.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


http://adadafoto.webzdarma.cz/hory/krkonose/fotky/2002_02_16_05_Kr_Jested_Jizerske_h_z_Lyse_h.jpg


http://www.kraj-lbc.cz/public/vnejsi_vztahy/jh001548_190882779d.jpg


http://www.mesto-desna.cz/fotoalbum/07-02-27_Zima/zima06.jpg


http://chatacert.webpark.cz/grafika/PZ141.jpg


http://data.ingtours.cz/eagle/regionBig-4/22_a.jpg


http://www.snehulak.cz/foto/jested.jpg


http://www.ppg-panorama.cz/fotogalerie/05kralovka/01.jpg


http://www.kraj-lbc.cz/public/vnejsi_vztahy/jh001472_2ad0116a44.jpg


http://www.travelguide.cz/facilities/tg/full/64-4.jpg


Obrázek “http://www.travelguide.cz/facilities/tg/full/64-6.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


http://www.tisicovky.cz/exp/jizerske-hory/holubnik-hlv229/7FCB0211-F4C2-4944-B538-54C9E0FDC029big.jpg


Jó, Jizerské hory,ty já mám moc ráda.Ještěd,Hrabětice,Královka,jak ráda bych se tam zase podívala...

Krkonoše

13. listopadu 2007 v 16:13
Obrázek “http://foto.tandy.cz/albums/20060202_krkonose/049_Krkonose.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Klikněte pro zobrazení původního obrázku
Obrázek “http://www.lkp.cz/fotovideo/pkg_2005_03/krkonose_01sa.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Obrázek “http://www.foto.tandy.cz/albums/20060202_krkonose/010_Krkonose.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Obrázek “http://www.foto.tandy.cz/albums/20060202_krkonose/014_Krkonose.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Obrázek “http://www.etf.cuni.cz/%7Emoravec/fotky/jpeg/d03036-v.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Vista to
Šumava

12. listopadu 2007 v 16:33
http://i.idnes.cz/06/122/cl/TOM17b41a_lyzar01.jpghttp://www.tisicovky.cz/exp/sumava/sokol-hlv80/A5B72815-2CFA-4954-A5BB-B2FFF143594Cbig.jpg


Obrázek “http://www.horskakvilda.cz/foto/priroda.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


http://www.renza.net/sumavazima/img00002.jpg


img00005.jpg


img00004.jpg


img00001.jpg


img00006.jpg
Úvod a Beskydy

12. listopadu 2007 v 16:12
Zimu a léto mám moc ráda.Teď jsem spíš ale naladěná na zimu,asi nejspíš proto,že venku chumelí.Miluju hory,kopečky,sníh a prostě všecko co stím souvisí.A proto sem budu dávat hlavně jejich fotky.Tuhle zimu se chystám na hory,takže možná napíšu i něco o tom,jaký to bylo a tak.Pro začátek sem dám české hory.

http://www.krajinky.wz.cz/foto/zm8.jpg


http://www.krajinky.wz.cz/foto/zm7.jpg


http://www.krajinky.wz.cz/foto/zm3.jpg


http://www.krajinky.wz.cz/foto/zm2.jpg


http://www.krajinky.wz.cz/foto/zm6.jpg


Proč píšu o 2. světové válce?

9. listopadu 2007 v 12:50 2. světová válka
Takže, proč jsem se rozhodla psát o 2.světové válce?Je pravda,že o dějiny a dějepis se skoro vůbec nezajímám.Výjimkou je pro mě právě období 2. světové války.Je to sice nepatrný úsek v celých dějinách,ale za to velmi důležitý.Tahle doba mě vzalo asi proto,že to přeci není tak dávno,kdy válka skončila.Na světě žije ještě spoustu lidí,kteří v této době žili a kteří o válce mohou vyprávět z vlastních zkušeností.Kolik z nás má babičku nebo dědečka,kteří tuto dobu zažili?Baví mě poslouchat napínavé vyprávění takových lidí a ráda čtu knížky,které se odehrávají za 2. světové války.Často si přestavuju,jaké to muselo být v té době,kolik nebezpečí museli lidé přetrpět a podobně.Kdybych se mohla podívat někam do minulosti,určitě bych se chtěla přenést někam do období 2. světové války.Vím,že by to bylo velmi nebezpečné,ale mě to prostě láká zažít si to na vlastní kůži.Také ráda sleduji filmy o 2. světové válce.Ale knížky i filmy většinou dopadají špatně.Tak to ale ve válce doopravdy bylo.A knihy i filmy se nám snaží co nejvíc přiblížit skutečnost,ne?Každopádně jsem ráda,že jsem se narodila do této doby a že mohu číst a dívat z pohodlí vlastního domova.

P.S.Budu sem psát jen události,které mě ve 2.světové válce opravdu zaujaly.