Kočka je...

1. září 2007 v 10:47 |  Kočičí všehochuť
….mistrovské dílo přírody.
Kočka je dokonale přizpůsobena k životu a lovu v trojrozměrném světě.Dovede skákat do dálky,jež se rovná pětinásobku její vlastní délky.Úzký hrudník jí dovoluje pohybovat se vpřed tiše,lehce a přesně,přičemž klade jednu tlapku před druhou.V páteři je každý obratel volně zaklouben do dalšího,proto je pružná a kočka se může ohnout v půli i otáčet se do stran o 180 stupňů- to je ideální pro mytí.
náhled
….bystrá pozorovatelka.
Kočka má krásné velké oči s rozsáhlým,pro nás nepředstavitelným periferním viděním,kterým odhalí jak dravce,tak kořist.Povrch oka, rohovka, je velmi silně vyklenutý a díky tomu obsáhne širší úhel pohledu a přivádí dovnitř oka více světla- pětkrát více než dostává naše oko.Také vnitřní buněčná struktura oka je upravena speciálně pro tvora,který loví hlavně za soumraku,kdy barevné vidění není důležité.Proto kočky nevidí všechny barvy.Jejich sítnice je prokazatelně citlivá na modrou a zelenou,ne na červenou.Oči mají velký počet buněk,jimiž zachycují i nejjemnější pohyb, a čočky soustřeďují obraz do místa nejostřejšího vidění.Vynikajícíbinokulární vidění umožňuje přesně určit polohu kořisti.
náhled
….miniaturní levhart.
Jak anatomickou stavbou,tak chováním se kočka podobá svým velkým kočičím příbuzným.Všechny kočky,velké i malé,se živí výhradně obratlovci- nemohou přežít bez živočišných bílkovin a tuků.Z koček se jen lvi naučili společně lovit velké savce,domácí kočka je osamělý lovec,stopující,číhající a přepadající svou kořist.Domácí kočka,podobně jako levhart,střeží a brání své lovecké území.A stejně jako je černý levhart jen barevnou varietou obyčejného levharta,tak se černá a další přirozené barvy objevují běžně u domácích koček.V jejich případě je však paleta barev mnohem širší díky výběrovému chovu.

….skvělá lovkyně.
Kočka může být příkladem trpělivosti.Její oblíbenou loveckou strategií je čichem objevit dobré loviště,tam si sednout a čekat.Když se kořist přiblíží,kočka se vymrští a přitiskne ji předními tlapkami.Když kočka vidí kořist,přibližuje se nenápadně,plížíc se po břichem po zemi.Jakmile se dostane na dosah k oběti ,zastaví se a čeká na příležitost.Zadní nohy jsou skrčené,připravené ke skoku a schopné okamžitě vymrštit celé tělo vpřed na nešťastnou oběť,kterou uchvátí drápy předních tlapek.Hladová kočka zabíjí svou oběť rychle.Kočičí špičáky jsou dokonale uzpůsobeny k tomu,aby probodly krční obratle malých hlodavců a zabily okamžitě.Po úspěšném lovu kočka doslova tančí radostí,vyskakuje do výšky nápadnými obloukovitými skoky,jimiž se zbavuje napětí.
náhled
….pečlivá kosmetička.
Kočka spotřebuje třetinu svého volného času na péči o kožich vlastní,nebo o srst ostatních koček ze své skupiny.Péče o srst znamená víc než čištění od zbytků po lovu nebo odstranění jiných nečistot.Podněcuje mazové žlázy k vyšší činnosti(tím zajišťuje nepromokavost srsti) a ochlazuje tělo pomocí odpařování slin.Sliny tvoří plnou třetinu denní ztráty vody z těla kočky.Při mytí obličeje,kočka nasliní tlapku a tou si pak polokruhovými pohyby tře obličej.Nanáší více slin a usilovně čistí nejbližší část tváře.Totéž opakuje i na druhé straně opačnou tlapkou.Když kočku podrbete na hlavě,začne se okamžitě upravovat.
náhled
….úžasný spáč.
Kočka tráví dvakrát více času spaním než většina ostatních savců - prospí dvě třetiny života.Koťata, podobně jako dospělé kočky, prospí během dne mnoho hodin.U koťat však víme, že růstový hormon je produkován pouze ve spánku.Délka spánku koček závisí na tom,zda je kočka hladová.V teple,bezpečí a s plným žaludkem kočka prospí většinu času.Po většinu té doby spí lehce,jakmile něco zaslechne,vzroste elektrická aktivita jejího mozku.Jen 25 procent doby spánku tvoří skutečně hluboké nerušené spaní.
náhled
A co je kočka pro mě?Je to skvělá společnice,přítelkyně,jedinečná osobnost a úžasný tvor,bez ktrerého bych si už nemohla přadstavit život.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jenda jenda | 21. dubna 2012 v 14:38 | Reagovat

Kočka vidí barevně a určitě rozezná červenou barvu a odliší ji od jiné barvy.

2 Louis Vuitton Outlet Online Louis Vuitton Outlet Online | E-mail | Web | 24. září 2012 v 18:32 | Reagovat

Hi, exactly where did you get this info can you please support this with some proof or you might say some very good reference as I and others will actually enjoy. This details is actually great and I will say will usually be helpful if we attempt it possibility free. So if you can back it up. That may really support us all. And this may well bring some good repute for you.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama