Co dělat,když se kočka ztratí

12. září 2007 v 17:42 |  Zajímavosti o kočkách
V okamžiku, kdy se vaše kočka či kocour ztratí, je třeba zachovat chladnou hlavu a přemýšlet:
je dobré si uvědomit, kdy jste kočku viděli naposledy, tedy kdy došlo ke ztrátě
pokud víte, že se kočka ztratila před chvilkou, například vyběhla z bytu, je vhodné začít s hledáním okamžitě. Pokud právě odcházíte do zaměstnání, zavolejte vedoucímu, že se z vážných osobních důvodů zpozdíte (pokud sám nemá kočku, raději mu po telefonu osobní důvody příliš nevysvětlujte), pokud právě jdete na schůzku, odvolejte ji.

První rady při hledání kočky:

Hledejte v domě
Začněte hledat v domě, kde došlo ke ztrátě. Pokud je váš dům zpravidla dole uzavřen, jděte se rychle přesvědčit, zda je opravdu uzavřen. Pokud je, zamkněte vchodové dveře, pokud jsou dveře otevřeny, uzavřete je a uzamkněte. Začněte hledat odspodu domu směrem nahoru. Nejdříve rychle vyběhnete po schodišti, zda vaše kočka není někde na chodbě.

Pravidlo pro kočky zní: běží častěji nahoru než dolů. Což je pro ztracence i vás výhodné, protože nahoře dům končí půdou, která je uzavřena. Pokud je tedy vaše kočka stále na chodbě, určitě ji najdete po několika minutách. Pokud tam ale není, nastává pečlivější hledání uvnitř domu.

Pokud existuje možnost, že by se vaše kočka dostala do sklepa, do technického podlaží, do kočárkárny, do prádelny a do jiných prostor v suterénu, prohlédněte je co nejrychleji. Pokud od nich máte klíče, prohlédnete je ihned. Pokud ne, nechte tento průzkum na pozdější dobu.
Hledejte v nejbližším okolí

Vyběhněte z domu a hledejte v nejbližším okolí, tj. před domem, okolo domu, v křoví u domu, v přístavcích u domu, v garážích u domu, v okolí vedlejšího domu, okolo vedlejšího domu a tak dále. Při hledání volejte tiše svou kočku jménem, mluvte na ni konejšivým hlasem, jako byste ji viděli. Pokud je tam někde vaše kočka schovaná, možná vyjde. Pokud je tam schovaná a nevyjde, nevadí to, ona vás podle hlasu pozná a neuteče někam dále.

Když hledáte svou kočku, hledejte ji očima kočky, tedy přemýšlejte, kam byste se schovali, kdybyste byli kočka. Pokud jsou vašemu hledání přítomni kolemjdoucí lidé, nestyďte se jich ptát, jestli nezahlédli vaši kočku. Někdy je možné, že by ji opravdu mohli vidět, protože pokud vaše kočka skutečně vyběhla z domu, není přece neviditelná, a než se stačila někde ukrýt, musela kousek běžet volným terénem.

Pokud jsou před vaším domem zaparkovaná auta, podívejte se pod každé auto, žádné nevynechejte, protože vaše kočka může být ukrytá pod každým z nich.

Nejbližší okolí prohlížejte stále dokola, i když se vám zdá, že tam vaše kočka není. Při hledání buďte vynalézaví, při každém dalším kole hledání se snažte objevit další možnou skrýš pro vaši kočku, kterou jste při předchozím kole přehlédli. Svůj rádius hledání postupně rozšiřujte a stále se ptejte procházejících lidí, zda vaši kočku nezahlédli. Hledejte, jak nejdéle můžete, ideální doba hledání je ta, při které je vaše kočka nakonec nalezena. Pokud však již déle nemůžete hledat, vaše kočka je stále ztracená, přejděte k následujícímu bodu:

Vyhotovte provizorní cedule
Vyhotovte první "pohotovostní" cedule oznamující ztrátu vaší kočky a připevněte je do nejbližšího okolí. Na těchto cedulích musí být uvedeno toto:
popis vaší kočky (černá s bílou, event. kastrovaná, event. kotě staré 1/2 roku apod.)
zvláštnosti či poznávací znaky (červený obojek, zástřih v uchu (útulkové označení kastrovaného zvířete) aj.)
datum a místo ztráty (datum je jasné, u místa uveďte přesnou adresu, event. popis místa - vedle samoobsluhy, za poštou apod.)
telefonní číslo na vás (nejlépe mobilní a napsané velkými číslicemi)
oznámení o odměně, poděkování (slova prosíme pomozte, děkujeme za pomoc, apod. jsou opravdu na místě, nešetřete jimi)

Pokud musíte přerušit hledání z důvodu odchodu do práce, nebo jiného závažného důvodu, pokračujte v dalším kole hledání večer.

Další činnosti
Mezidobí mezi zaměstnáním a večerem je vhodné vyplnit těmito činnostmi:
najděte nejlepší foto vaší kočky z poslední doby (takové, kde je vaše kočka dobře vidět)
toto foto nechte barevně nakopírovat (čím větší počet fotek budete mít, tím lépe, je vhodné toto foto nakopírovat alespoň 20 x, lépe 40 x - nešetřete, vaší kočce jde o život)
napište a vytiskněte si text o vaší ztracené kočce, musí být viditelný z dálky, stručný a jasný, s telefonní spojením, k textu přilepte foto .
cedulky s fotem rozneste po svém okolí i do vzdálenějších míst, pokud jsou navštěvována lidmi z okolí. Vhodná místa k vyvěšení jsou tato: váš dům, sousední domy, sloupy veřejného osvětlení před vaším domem a domy v okolí, samoobsluha ve vašem okolí, stanice autobusu, nejbližší stanice metra, obchody chovatelských potřeb, obchody novinové služby, kadeřnictví, pošta, telefonní budky. Prostě všude tam, kde chodí lidé a na cedulky je dobře vidět, ale nepřekáží. Nedávejte cedulky tam, kde se to opravdu nesmí.

Cedulky je vhodné připevňovat tak, aby byly lehce odstranitelné, pokud by je někdo odstranit chtěl. Není třeba lidi naštvat, jen je vyzvat ke spolupráci, protože vy s nimi opravdu chcete spolupracovat. Na vaší výzvě musí být vidět, že svou kočku máte rádi a chtěli byste ji najít. Vaše výzva musí být napsána tak, aby si ji lidé přečetli a chtěli se dívat kolem sebe a pomoci vám i vaší kočce. Nemyslete si - lidé slyší na prosbu o pomoc, jen jim ji musíte umět sdělit. Čím více cedulek v okolí vašeho bydliště bude viset, tím se zvyšuje i naděje na nalezení vaší kočky. Když přijdete do obchodu a vysvětlíte prodávajícímu, že opravdu moc hledáte svou kočku a potřebujete, aby vám pomohl vyvěšením cedulky ve svém obchodě, uvidíte, že vám zpravidla vyhoví.

Mluvte o své ztrátě
Když budete rozvěšovat cedulky v okolí vašeho bydliště, bavte se s lidmi, mluvte s nimi o své ztrátě, ptejte se jich, zda vaši kočku nezahlédli. Čím více lidí vás uvidí, že hledáte svou kočku, tím více lidí se s vámi bude dívat do skrýší, kde by vaše kočka mohla být. Váš zájem, vaše píle a váš strach o ni nakazí i je a bude také jim líto, že vaše kočka někde strádá. Ptejte se dětí, vidí mnohdy více než dospělí. Ptejte se starých lidí, vidí mnohdy lépe než mladí, i když mají třeba horší zrak. Nebojte se lidem zadat úkol, aby se dívali, zda vaši kočku alespoň nezahlédnou. Nemusíte se za tuto svou prosbu stydět, je to prosba pro ztracenou kočku, která neví, co si počít. A lidé vás pochopí. I když sami zvíře nemají, nejsou nevšímaví k vašemu neštěstí, vcítí se do vašeho trápení. Možná vás i povzbudí a vy poznáte, že na to hledání nejste tak úplně sám.

Obvolejte veterináře
Zatelefonujte ke svému veterinárnímu lékaři, pokud je blízko vašeho místa bydliště. Pokud je ve větší vzdálenosti, zatelefonujte veterinárním lékařům v okolí vašeho bydliště (v okolí ztráty kočky). Oznamte jim svou ztrátu, uveďte číslo svého telefonu, kdyby někdo přinesl nalezené zvíře. Pokud to stihnete, je samozřejmě lepší navštívit veterinární ošetřovny v okolí osobně i s fotem.

Obvolejte útulky
Zatelefonujte do útulků pro zvířata, nejlépe do více útulků v okolí, oznamte ztrátu, uveďte telefonní číslo. Poproste, zda by informaci o ztrátě nezveřejnili na svých webových stránkách.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama