Září 2007

Co znamená,když se vám zdá o kočce

25. září 2007 v 19:33 Kočičí všehochuť
Vzpomeňme si, v čem tradičně odlišujeme kočičí povahu od povahy psí: zatímco pes bývá poslušný, věrný a projevuje vděčnost za každé pohlazení, kočka nám dává hrdě najevo, že se nikým nenechá ovládnout. Zachovává od lidí určitý odstup a nechá se pohladit, jen když má na to náladu. Kočka je proto symbolem individualismu a nezávislosti, a tak ji také vnímá naše nevědomí, projevující se ve snech.

Pokud se nám ve snu objevila kočka a my s ní byli v dobrém či neutrálním vztahu, znamená to, že dobře víme, v čem je naše osobnost odlišná od jiných a umíme toho využít. Dokážeme být samostatní, názory si vytváříme na základě vlastního uvažování a nemáme potřebu napodobovat druhé. Odmítáme autoritativní chování a jsme schopni postavit se nadřízeným, pokud s nimi nesouhlasíme.

Jestliže na nás kočka ve snu zaútočí, potom se tyto kočičí vlastnosti bojíme projevit. Děsíme se vlastní odlišnosti a snažíme se ztratit v davu. Svůj životní styl i postoje přizpůsobujeme průměru, aby na nás okolí nepohlíželo špatně. Slepě důvěřujeme autoritám a určitě občas proneseme větu, že "maminka a šéf mají vždycky pravdu". Tento vnitřní problém trápí i lidi, kteří mají z koček fobii nebo jsou na ně alergičtí.

Zdá-li se nám naopak, že někdo útočí na kočku, máme pocit, že je na naši osobnost vyvíjen nátlak. Okolí nám vnucuje svá pravidla a brání nám v projevech vlastního já. Cítíme, že musíme bojovat proti zažitým konvencím. Nedůvěřujeme nadřízeným a mocným - raději přejdeme na vlastní nohu, než abychom snášeli někoho nad sebou. Voláme po svobodě pro jednotlivce i společnost a jsou nám blízké anarchistické myšlenky.

Jestliže kočka ve snu zemře, své vlastní já jsme naprosto potlačili a vnitřně jsme se ztotožnili s průměrem nebo s cizím vzorem. Nejsme schopni se bránit svému okolí a neustále se mu přizpůsobujeme. Narození koťat naopak znamená, že v nás narůstá vědomí osobitosti a naše psychika se vyhraňuje.

Kočka na okně

21. září 2007 v 18:51 Kočičí všehochuť
Na okně seděla kočka
Byl horký letní den
Na okně seděla kočka
A koukala se ven

Byl horký letní den
A kdekdo chodil bos
Na okně seděla kočka
Venku zpíval kos

Byl horký letní den
A celý svět se smál
A mně veselý sen
Se pod jabloní zdál
A celý svět se smál
Vidím to jako dnes
Na okně seděla kočka
A venku štěkal pes

Malé kotě

21. září 2007 v 18:46 Kočičí všehochuť
Malé kotě , spalo v botě
nehas, co tě nepá-, nepálí.

A my jsme kotě spáti v botě
po robotě necha-, nechali.

To, co kotě poví ti jedním pohledem,
to my ani slovy povědět nesvedem.

Věř, že kotě, co spí v botě,
to tě potě-, to tě potěší.

Hoši a děvčata, pěstujte koťata,
Země je kulatá, místa je tu dost.

Kotě je solidní, nervy vám uklidní,
nebuďte nevlídní, hned vás přejde zlost.

Á, malé kotě spalo v botě
nehas, co tě nepá-, nepálí.
A my jsme kotě spáti v botě
po robotě necha-, nechali.

Hoši a děvčata, pěstujte koťata
země je kulatá, místa je tu dost.
Kotě je solidní, nervy vám uklidní,
nebuďte nevlídní, hned vás přejde zlost.

Á, malé kotě spalo v botě
nehas, co tě nepá-, nepálí.
my jsme kotě spáti v botě
po robotě necha-a-a-li.
http://cdadafoto.webzdarma.cz/mazlicci/kote_v_bote.jpg

Člověk a jeho vztah ke kočce

21. září 2007 v 18:38 Kočičí všehochuť
Než si člověk pořídí kočku jako životní družku,musí si položit řadu otázek a upřímně si na ně odpovědět,aby bylo jeho rozhodnutí dobré a šťastné-na příštích(možná) více než dvacet let.Život s kočkou je partnerský vztah,v němž se bere i dává, je to úcta ke zvláštnostem kočky a její respektování.
Pes potřebuje vůdce smečky,kterému se může podřídit.Kočka si po celý život zachovává svou nezávislost,nenechá se "dezírovat",neposlouchá povely. Kočku nemůžeme "držet" ani "vlastnit". Kočka,jeden z nejkrásnějších,nejinteligentnějších a nejdokonalejších tvorů na světě s vysoce vyvinutým světem citů(které se podobají lidským), akceptuje-a miluje-svého člověka z vlastního rozhodnutí. Ve své podatatě zůstává stále nezávislá a volná,tím krásnější a cennejší je pak její dar lásky.Kočka svěří sebe a svůj život svému člověku,celý život ho povauje za "kočičí mámu" a sama zůstává "dítětem". Těsná vazba na vztahovou osobu trvá pro kočku celý život, se ztrátou nebo změnou se nevyrovná vůbec nebo jen těžko a po dlouhé době. Soužití s kočkou znamená zodpovědnost. V dobrých a zlých časech,od první do poslední hodiny života kočky.

Na úvod

18. září 2007 v 17:13 Kočičí všehochuť
Oficilální statistika "nejoblíbenějších domácích zvířat" v zemích západní Evropy dokazuje,že na první místo se na pružných tlapkách vyhoupla kočka.Nejinak je tomu v USA a v Kanadě.U nás ještě mírně vedou psi,ale poměr bude brzo vyrovnaný.
Počet chovaných koček neznamená automaticky štěstí pro všechny z milionů chovaných zvířat.Počet koček,které jsou po krátké době předávány dál,vyhazovány z domu nebo se dostávají do nesnází jiným způsobem,stále stoupá a svědčí o neuvážených "kočičích adopcích" při nesprávných předpokladech,představách a nadějích.Možná rozhodl osud a kočka si svého člověka vybrala sama-a našla vysněný domov.Nebo přinesly děti domů koťátko a zpočátku odmítavý postoj rodičů se proměnil v lásku.Jak krásné...Právě kočky se svým šarmem,krásou a někdy nesprávně chápanou "nenáročností na péči" často přimějí člověka k tomu,aby čistě na základě emocí přijal rozhodnutí,které se časem projeví jako nesprávné.Někdy ho k tomu svede i reklama s roztomilými kočičé mi miminky...je ideální,že každý člověk má"své" oblíbené zvíře.Ale vše často ztroskotá na toleranci-a´t v lidském soužití,v soužití majitelů zvířat,nebo v soužití člověka a zvířete.
Tolerance je jednou z nejdůležitějších charakterových vlastností,které člověk musí mít,pokud chce sdílet domov s kočkou.

Z deníku kočky

15. září 2007 v 20:02 | Přece já :-))) |  Kočičí všehochuť
Ráno5:30 - "Mňau, už mám hlad. V stávej, copak ty mě neslyšíš? No dělej!"

5:32 - "Copak ty jsi vážně tak nahluchlá? No počkej, já ti dám!" Číča se odrazí od země a při stane paničce rovnou na hlavě. "Ježišmarjá, co to je? Jo to jsi ty, Rozárko. Tys mě ale vylekala. A co bys chtěla? Nech mě ještě spát. "

"Mám hlad a chci něco dobrého k zakousnutí."

"Tak já si na chvilku ještě zdřímnu."

"Chci jídlo!"

"Dobrou. "

"Chci se najíst! Mňau! Mňáááááááu!"

"Tady se člověk nevyspí. No tak co chceš? Zdá se, že jsi včerejší večeři již snědla. Dám ti zbytek konzervy."

7:30 - "Tak ahoj, Rozárko. A nezlob!" V zámku cvaknou klíče.

7:31 - 12.30 "Ájupí! Ted' mám celý byt pro sebe. Tak co dneska podniknu? Mám vyrazit do koupelny? Nebo vyšplhám na skříň a tam si lehnu na klec, odkud budu pozorovat to podivné zvíře, kterému říkají Ferda. Je podobný jedné mé plyšové myši, ale hýbe se sám od sebe. Může mi posloužit jako dobrá kořist. Mňau, ale dnes se na to nějak necítím, najdu si raději jinou zábavu.

Co takhle podívat se oknem z té největší výšky mého bytu? Musím do dětského pokoje a vyšplhat se na palandu. Ty schody by tu být nemusely, ale co. Zvládnu to! Už jsem tady. No ne, to je výška až se mi z toho točí hlava. Ale tamhle naproti jsou takové zelené chlupaté rostliny. Musím je prozkoumat. Stačí jen skočit na protější skříň. Pozór! Rozhodující skok. Á hop. Jsem tady! Jupí, zvládla jsem to! Jsem dobrá. Je to tady pěkný. To jsou zvláštní kytičky. Takový zelený a chlupatý. Jauvej, ouvej, můj čumáček. Ty ale píchají. Radši je nechám na pokoji a budu se chvíli kochat tím nádherným výhledem. Výš stoupat nemůžu, tam už je jenom střecha."

Spokojené vrnění a pomrukování přeruší známý zvuk: zachrastily klíče v zámku. Ta zvědavá kočka byla v mžiku dole! Sice si trochu narazila tlapku, ale náš malý tygr při objevování světa nemůže hledět na nějaký ten šrám.

12.30 - 17.30 - "Mňau, co tu děláš tak brzy, člověče?"

"To seš ráda, že tu jsem dneska dřív, viď? Ve škole nám odpadla poslední hodina."

"No to je teda fakt "super". Víš jakou práci mi dalo vyšplhat na tu skříň? Ani jsem si to moc neužila. "

"Přinesla jsem ti něco na zub. Tak si dej."

"Aspoň nějaká příjemná zpráva! Mňam, mňam. Mlask, mlask. A teď si na chvilku zdřímnu. Zasloužím si to."

17.30 - 19.30 - "Jé, v koupelně se někdo sprchoval. Jupí, už jde pryč. Odrazím se a přistanu ve vaně. Éla hop! Jé, tady je to krásně mokré a studené. To si lebedím. Chvilku tu zůstanu a krásně se v tom vyválím." "Rozárko, kam to lezeš? Ty nejsi normální! Vždyť žádná kočka široko daleko nemá ráda vodu. Ty jsi prostě kočka vodní. Ale teď musíš pryč! Kšic, jdeš ven! Tam nééé! Počkej, neschovávej se. Nalepí se ti prach na mokré tlapky."

Pozdě! Rozárka právě zalezla pod vanu a odtud je možné vylákat ji pouze lstí.

"Kočičko, podívej, rolnička. Ta pěkně cinká, no, chyť si ji. A mám tě! Pojď sem, ty potvoro. Utřu ti tlapky a pěkně ti vykartáčuju srst." "Mňau, mňau, to tahá. Příště už ti na nějakou stupidní hračku nenaletím!"

19.30 - 21.00

"Děti, kdepak máme Rozárku?"

No, u nás v pokoji, ne ?"

"Tam není a tady také ne. Ani v koupelně."

"Tak to je na balkóně. Vždyť spadne! Honem ji něčím přilákej!"

"Mňau, konečně jsem volná! Brrrr, tady je ale zima. Mně to ale nevadí! Pěkně se tu rozvalím a budu tu pozorovat ty divné popelavě šedé okřídlené tvory, co tady pořád létají nad náš balkón. Kdybych tak mohla po jednom z nich skočit!"

"No to víš, že je tady. Rózi! Rozárko! Tady máš rolničku, chyť si ji."

"Tak teď už mě nenachytáte, vy inteligenti!"

"Zkus jinou hračku."

"Rózárko, hele, myška. Podívej."

"A ne a ne a ne!"

"Nechce. Budu pro ni muset zajít. Rózo, Rozárko ... "

Večer 21.00

"Kvůli tobě jsme se, Rozárko, nestihli podívat na ten zajímavý seriál, co nedávno začali dávat v televizi. "

"Ale no jo, vždyť jsem nakonec šla, už mi byla zima. Tak už se na mě nezlobte. Já vás mám stejně ráda. Ale jen pod podmínkou, že dostanu něco dobrého k večeři!"

"Mami, Rozárka má asi hlad."

"Tak jí dáme masíčko, ať si pochutná."

"Je to dost, že jste na mě nešetřili! Mňau, mňau, to bylo dobré. I misku jsem vylízala, aspoň po mně nebudete muset mýt nádobí. A teď se tlapičkama umyju a chvilku si zdřímnu. To byl zase dneska náročný den!

Dobrou noc!"

Co dělat,když se kočka ztratí

12. září 2007 v 17:42 Zajímavosti o kočkách
V okamžiku, kdy se vaše kočka či kocour ztratí, je třeba zachovat chladnou hlavu a přemýšlet:
je dobré si uvědomit, kdy jste kočku viděli naposledy, tedy kdy došlo ke ztrátě
pokud víte, že se kočka ztratila před chvilkou, například vyběhla z bytu, je vhodné začít s hledáním okamžitě. Pokud právě odcházíte do zaměstnání, zavolejte vedoucímu, že se z vážných osobních důvodů zpozdíte (pokud sám nemá kočku, raději mu po telefonu osobní důvody příliš nevysvětlujte), pokud právě jdete na schůzku, odvolejte ji.

První rady při hledání kočky:

Hledejte v domě
Začněte hledat v domě, kde došlo ke ztrátě. Pokud je váš dům zpravidla dole uzavřen, jděte se rychle přesvědčit, zda je opravdu uzavřen. Pokud je, zamkněte vchodové dveře, pokud jsou dveře otevřeny, uzavřete je a uzamkněte. Začněte hledat odspodu domu směrem nahoru. Nejdříve rychle vyběhnete po schodišti, zda vaše kočka není někde na chodbě.

Pravidlo pro kočky zní: běží častěji nahoru než dolů. Což je pro ztracence i vás výhodné, protože nahoře dům končí půdou, která je uzavřena. Pokud je tedy vaše kočka stále na chodbě, určitě ji najdete po několika minutách. Pokud tam ale není, nastává pečlivější hledání uvnitř domu.

Pokud existuje možnost, že by se vaše kočka dostala do sklepa, do technického podlaží, do kočárkárny, do prádelny a do jiných prostor v suterénu, prohlédněte je co nejrychleji. Pokud od nich máte klíče, prohlédnete je ihned. Pokud ne, nechte tento průzkum na pozdější dobu.
Hledejte v nejbližším okolí

Vyběhněte z domu a hledejte v nejbližším okolí, tj. před domem, okolo domu, v křoví u domu, v přístavcích u domu, v garážích u domu, v okolí vedlejšího domu, okolo vedlejšího domu a tak dále. Při hledání volejte tiše svou kočku jménem, mluvte na ni konejšivým hlasem, jako byste ji viděli. Pokud je tam někde vaše kočka schovaná, možná vyjde. Pokud je tam schovaná a nevyjde, nevadí to, ona vás podle hlasu pozná a neuteče někam dále.

Když hledáte svou kočku, hledejte ji očima kočky, tedy přemýšlejte, kam byste se schovali, kdybyste byli kočka. Pokud jsou vašemu hledání přítomni kolemjdoucí lidé, nestyďte se jich ptát, jestli nezahlédli vaši kočku. Někdy je možné, že by ji opravdu mohli vidět, protože pokud vaše kočka skutečně vyběhla z domu, není přece neviditelná, a než se stačila někde ukrýt, musela kousek běžet volným terénem.

Pokud jsou před vaším domem zaparkovaná auta, podívejte se pod každé auto, žádné nevynechejte, protože vaše kočka může být ukrytá pod každým z nich.

Nejbližší okolí prohlížejte stále dokola, i když se vám zdá, že tam vaše kočka není. Při hledání buďte vynalézaví, při každém dalším kole hledání se snažte objevit další možnou skrýš pro vaši kočku, kterou jste při předchozím kole přehlédli. Svůj rádius hledání postupně rozšiřujte a stále se ptejte procházejících lidí, zda vaši kočku nezahlédli. Hledejte, jak nejdéle můžete, ideální doba hledání je ta, při které je vaše kočka nakonec nalezena. Pokud však již déle nemůžete hledat, vaše kočka je stále ztracená, přejděte k následujícímu bodu:

Vyhotovte provizorní cedule
Vyhotovte první "pohotovostní" cedule oznamující ztrátu vaší kočky a připevněte je do nejbližšího okolí. Na těchto cedulích musí být uvedeno toto:
popis vaší kočky (černá s bílou, event. kastrovaná, event. kotě staré 1/2 roku apod.)
zvláštnosti či poznávací znaky (červený obojek, zástřih v uchu (útulkové označení kastrovaného zvířete) aj.)
datum a místo ztráty (datum je jasné, u místa uveďte přesnou adresu, event. popis místa - vedle samoobsluhy, za poštou apod.)
telefonní číslo na vás (nejlépe mobilní a napsané velkými číslicemi)
oznámení o odměně, poděkování (slova prosíme pomozte, děkujeme za pomoc, apod. jsou opravdu na místě, nešetřete jimi)

Pokud musíte přerušit hledání z důvodu odchodu do práce, nebo jiného závažného důvodu, pokračujte v dalším kole hledání večer.

Další činnosti
Mezidobí mezi zaměstnáním a večerem je vhodné vyplnit těmito činnostmi:
najděte nejlepší foto vaší kočky z poslední doby (takové, kde je vaše kočka dobře vidět)
toto foto nechte barevně nakopírovat (čím větší počet fotek budete mít, tím lépe, je vhodné toto foto nakopírovat alespoň 20 x, lépe 40 x - nešetřete, vaší kočce jde o život)
napište a vytiskněte si text o vaší ztracené kočce, musí být viditelný z dálky, stručný a jasný, s telefonní spojením, k textu přilepte foto .
cedulky s fotem rozneste po svém okolí i do vzdálenějších míst, pokud jsou navštěvována lidmi z okolí. Vhodná místa k vyvěšení jsou tato: váš dům, sousední domy, sloupy veřejného osvětlení před vaším domem a domy v okolí, samoobsluha ve vašem okolí, stanice autobusu, nejbližší stanice metra, obchody chovatelských potřeb, obchody novinové služby, kadeřnictví, pošta, telefonní budky. Prostě všude tam, kde chodí lidé a na cedulky je dobře vidět, ale nepřekáží. Nedávejte cedulky tam, kde se to opravdu nesmí.

Cedulky je vhodné připevňovat tak, aby byly lehce odstranitelné, pokud by je někdo odstranit chtěl. Není třeba lidi naštvat, jen je vyzvat ke spolupráci, protože vy s nimi opravdu chcete spolupracovat. Na vaší výzvě musí být vidět, že svou kočku máte rádi a chtěli byste ji najít. Vaše výzva musí být napsána tak, aby si ji lidé přečetli a chtěli se dívat kolem sebe a pomoci vám i vaší kočce. Nemyslete si - lidé slyší na prosbu o pomoc, jen jim ji musíte umět sdělit. Čím více cedulek v okolí vašeho bydliště bude viset, tím se zvyšuje i naděje na nalezení vaší kočky. Když přijdete do obchodu a vysvětlíte prodávajícímu, že opravdu moc hledáte svou kočku a potřebujete, aby vám pomohl vyvěšením cedulky ve svém obchodě, uvidíte, že vám zpravidla vyhoví.

Mluvte o své ztrátě
Když budete rozvěšovat cedulky v okolí vašeho bydliště, bavte se s lidmi, mluvte s nimi o své ztrátě, ptejte se jich, zda vaši kočku nezahlédli. Čím více lidí vás uvidí, že hledáte svou kočku, tím více lidí se s vámi bude dívat do skrýší, kde by vaše kočka mohla být. Váš zájem, vaše píle a váš strach o ni nakazí i je a bude také jim líto, že vaše kočka někde strádá. Ptejte se dětí, vidí mnohdy více než dospělí. Ptejte se starých lidí, vidí mnohdy lépe než mladí, i když mají třeba horší zrak. Nebojte se lidem zadat úkol, aby se dívali, zda vaši kočku alespoň nezahlédnou. Nemusíte se za tuto svou prosbu stydět, je to prosba pro ztracenou kočku, která neví, co si počít. A lidé vás pochopí. I když sami zvíře nemají, nejsou nevšímaví k vašemu neštěstí, vcítí se do vašeho trápení. Možná vás i povzbudí a vy poznáte, že na to hledání nejste tak úplně sám.

Obvolejte veterináře
Zatelefonujte ke svému veterinárnímu lékaři, pokud je blízko vašeho místa bydliště. Pokud je ve větší vzdálenosti, zatelefonujte veterinárním lékařům v okolí vašeho bydliště (v okolí ztráty kočky). Oznamte jim svou ztrátu, uveďte číslo svého telefonu, kdyby někdo přinesl nalezené zvíře. Pokud to stihnete, je samozřejmě lepší navštívit veterinární ošetřovny v okolí osobně i s fotem.

Obvolejte útulky
Zatelefonujte do útulků pro zvířata, nejlépe do více útulků v okolí, oznamte ztrátu, uveďte telefonní číslo. Poproste, zda by informaci o ztrátě nezveřejnili na svých webových stránkách.

Kočka domácí

9. září 2007 v 21:10 Zajímavosti o kočkách
Kočka domácí (Felis silvestris, f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. Stejně jako její divoká příbuzná patří do podčeledi felinae, malé kočky, a je typickým zástupcem skupiny. Po svých předcích zdědila vynikající zrak, sluch a tělo dokonale uzpůsobené k lovu. Člověk rozšířil kočku domácí prakticky na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), na některých místech zpětně zdivočela. V Austrálii je kočka domácí vedena jako jeden z nejnebezpečnějších invazních druhů - paradoxně tam přitom byla původně do přírody vysazena úmyslně, aby kontrolovala přemnožené králíky a drobné hlodavce.

Užnevímkolikátá anketa

5. září 2007 v 16:20 Ankety
:-)))

Něco Kobře 11

5. září 2007 v 15:59
- seriál se natáčí na 16mm film, kterého bylo již spotřebovaného zhruba 1 500 kilometrů
- 10 vteřin na obrazovce se připravuje cca 10 hodin (od natáčení až po úpravy)
- akční scény jsou snímány až 16 kamerami
- natáčení zajišťuje německá firma Action Concept
- nejnebezpečněji vyhlížející kousky vymýšlí Hermann Joha
- na natáčení pracuje akční a dramatický tým a dva režiséři a dalších cca 100 lidí, kteří jsou plně nasazeni
- auta jsou kupovány z autobazarů, nové auta darují výrobci
- jedná epizoda stojí RTL na 350 000 € (asi 10 500 000 Kč) z toho kaskadérské kousky přijdou na čtvrt milionu eur
- jedna epizoda se průměrně natáčí 3 týdny
- kanceláře dálniční policie jsou vybudovány v ateliéru
- při náročných akčních scénách se využívá digitální technika
- v počtu akčních scén s automobily byly překonány všechny dosavadní rekordy
- od počátku natáčení bylo zničeno již 2000 vozů
- auta jsou většinou kupována z autobazarů, které se pro potřeby natáčení upravují
- vozy také darují přímo výrobci jako zkušební vozy

Fotky Andrey

4. září 2007 v 18:48Kobra 11-fotky

4. září 2007 v 18:45
JEJICH REVÍREM JE DÁLNICE.JEJICH TEMPO JE VRAŽEDNÉ.JEJICH PROTIVNÍCI JSOU
PŘEKUPNÍCI KRADENÝCH AUT,VRAHOVÉ A VYDĚRAČI.MUŽI Z KOBRY 11 PRACUJÍ
VE DNE V NOCI.JEJICH ÚKOLEM JE CHRÁNIT NAŠI BEZPEČNOST.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kočičí vrnění

2. září 2007 v 12:06 | Žena in(?) |  Zajímavosti o kočkách
Vrnění ovládá každá kočka jinak. Dokonce jsou kočky, které nikdy nevrní. Proč ovšem, to nikdo netuší. Buď to neumí, nebo nepotřebují. Navíc kočka domácí je jediná šelma, která umí vrnět při nádechu i při výdechu. Ostatní velké kočky to ovládají jen při výdechu. Frekvence vrnění je v rozmezí 25-150 Hertzů.

Obecně lze vrnění rozdělit asi takto:
a)Jemné "rrrrr" značící maximální spokojenost s drbáním či životem samotným. Kočka takto jemně vrní svým koťatům, a tím jim dává najevo, že vše je v nejlepším pořádku. Koťata naopak předou ke své matce nebo sourozencům jako výzvu ke hře, žádají si tak o pozornost.

b)Lehoučké ševelení, sotva slyšitelné vrnění chvilkami ustávající je slyšet, když kočka spokojeně usíná.

c)Hlasité vysoké "vrau vrau", skoro až pisklavé, místy až přeskakující jako puberťákův hlas, je odrazem maximální spokojenosti, maximálního vzrušení. Nebo ho slyšíme v případě, že si kočka již dlouho žádá naši pozornost. Nejsnáze k tomu svoji kočku vyprovokujete divokým hlazením, ale některé kočky takto vrní skoro pořád…

Podobně předou kočky i při bolesti, v kritické situaci nebo při porodu s cílem odvést pozornost od deprimující situace.

A zde vědci přicházejí na pozoruhodnou věc…


Léčivé předení

Když kočka přede, v jejím těle se vylučují endorfiny, které jí pomáhají lépe zvládat bolest.

Vrnění je mocný nástroj, který patrně není jen prostředkem k vyjádření radosti, příjemných pocitů, případně bolesti, nebo komunikační prostředek s koťaty.

Frekvence, kterými kočky předou, dle pozorování pomáhají zlepšovat pevnost kostí a podporovat hojení ran. To by vysvětlovalo předení při nepříjemných a bolestivých situacích. Jak je to možné?

Kočky mají styl života spíše podobný nicnedělání, však 16 hodin denně prospí. Vedou velice úsporný život. Relativní nedostatek zátěže by u lidí způsobil svalovou atrofii a řídnutí kostí. U koček tak evoluce vyvinula tento revoluční mechanismus, který stimuluje svaly a kosti jemnými vibracemi předení. Svaly neochabují, kosti neřídnou…

Že je to zřejmě trefa správným směrem dokazuje i fakt, že například psi vykazují mnohem více kostních a svalových abnormalit (třeba právě řídnutí kostí) než kočky, přitom jejich styl života je mnohem aktivnější.

Vrnění je tedy pro ně prostředkem ke zlepšení kondice a zpevnění vlastního zdraví. A právě tyto léčebné účinky jsou velkou výzvou pro lékařské výzkumy budoucnosti.

Ale i pro lidi je kočičí předení pozitivní. Už jste možná slyšeli o nahrávce francouzského veterináře Jean-Yvese Gaucheta. Nahrál dvouminutové předení své kočky, dvacetkrát za sebou ho namixovat a vznikla nahrávka, která podle pozdějších experimentů umí znatelně snížit úzkosti, stres, nervozitu a má dokonce kladný vliv na usínání.

Ze stránek Žena-in náhled
P.S.Další zajímavé informace o vrnění kočky se dozvíte na: http://jamis-kocky.net/clanky/predeni.php?cislo_clanku=54%3Cbr

Kočiččí ocas

2. září 2007 v 12:00 Zajímavosti o kočkách
- dokonalá ,,signální stanice"

Kočky ovládaji několik forem ,,řeči" .Dokonale

odstupňované mňoukání, které vyjadřuje všechny nálady

a přání,používá kočka především pro dorozumívání s lidmi.

Vrčení,prskání,výraznou mimiku,postavení uší a vousů jsou

stejně jasné formy vyjadřování......

Nejpřesnější je řeč těla kočky. a navíc má dokonalé

,,signalní zařizení":Ocas. Pregnatně,stručně a jasně.....


SIGNÁLNÍ STANICE KOČIČÍ OCAS

♥ Kočka je naladěná klidně a mírně,když

má vsedě ocas obtočený těsně kolem

předních tlapek.....

♥ V ,,normalní" náladě drží kočka ocas: Při chůzi

nedbale svěšený dolů, ale špička je mírně je mírně zakřivený

Pokud něco vzbudí její pozornost nebo činorodost

natahne ocas do délky, optycky se prodlouži

♥ Ocas kolmo vztyčený do výšky znamená čistou radost

Tak kočka zdraví svého milováného člověka ,

tře se mu přitom o nohy a šťouchá ho hlavou.

Když se signální stožár chvěje ,znamená to vystupňováni blažených pocitů.

Vůči spřáteleným pokojovým tygrům se kočka chová stejně .

Je to pozůstatek z miminkovského období,výzva k analni kontrole ,

což je kočičí vzor chováni matka ditě ......

♥ Pokud kočka běží se vztyčeným ocasem

před svým člověkem a občas se s mńoukáním otočí

,chce,aby ji člověk následoval .Může

to mít různe důvody :naplnění talíře s krmením

pomazlení v posteli,společné hraní nebo procházka ...

především u hravých koťat můžeme pozorovat

ty nejzvláštnější tvary ocasu - do preclíku,

do podkovy nebo do otazníku ,někdy do konce do vývrtky.

♥ Vrtěním ocasu vyjadřuje kočka počínajicí vzrušení- radostné i zlostné.

♥ Při hře s kočičím kamarádem-před přatelským útokem při škádlení

sebou ocas krátce švihne sem a tam , ale neni na čepýřený .

I skok kočka zahajuje krátkým zavrtěním ocasu............

♥ Švihajicí kočičí ocas znamená

velký hněv a signalizuje útok.....

Něco málo o mně

1. září 2007 v 19:01 Něco o mně a o kočkách které znám(mám)
Jmenuji se Anna,ale raději mám,když mi všichni říkají Anička.Je mi 17 a chodím do třeťáku na všebecné gymnázium v Praze.Proč jsem si založila tenhle blog?Protože jsem prostě chtěla zkusit něco nového-spousta lidí, co znam,si ho píše a taky proto,že mám ráda kočky a rozhodla jsem se o nich najít co nejvíc informací.Doma v bytě mám jednu kočku-Rozárku a jsou jí tři roky.Na chalupě máme ještě dvě dospělé kastrované kočky-Čiperku a Gábinu.Gábina nám stačila tento rok už dvakrát porodit koťátka,podruhé byli tři a všechny jsme si nechali.Jsou to dva kluci(Rorýsek a Bertík) a holčička(Johanka).Nedavno mi bohužel zjistili alergii na kočky,ale já se jich nechci vzdát.Kočky se staly součástí mého života a nedokážu si představit,jak bych mohla bez nich žít.Pro mě je hebká kočičí srst a nekonečné vrnění tí nejlepším lékem na špatnou náladu,nějaké to kýchnutí už pak ani neřeším...

Kočka je...

1. září 2007 v 10:47 Kočičí všehochuť
….mistrovské dílo přírody.
Kočka je dokonale přizpůsobena k životu a lovu v trojrozměrném světě.Dovede skákat do dálky,jež se rovná pětinásobku její vlastní délky.Úzký hrudník jí dovoluje pohybovat se vpřed tiše,lehce a přesně,přičemž klade jednu tlapku před druhou.V páteři je každý obratel volně zaklouben do dalšího,proto je pružná a kočka se může ohnout v půli i otáčet se do stran o 180 stupňů- to je ideální pro mytí.
náhled
….bystrá pozorovatelka.
Kočka má krásné velké oči s rozsáhlým,pro nás nepředstavitelným periferním viděním,kterým odhalí jak dravce,tak kořist.Povrch oka, rohovka, je velmi silně vyklenutý a díky tomu obsáhne širší úhel pohledu a přivádí dovnitř oka více světla- pětkrát více než dostává naše oko.Také vnitřní buněčná struktura oka je upravena speciálně pro tvora,který loví hlavně za soumraku,kdy barevné vidění není důležité.Proto kočky nevidí všechny barvy.Jejich sítnice je prokazatelně citlivá na modrou a zelenou,ne na červenou.Oči mají velký počet buněk,jimiž zachycují i nejjemnější pohyb, a čočky soustřeďují obraz do místa nejostřejšího vidění.Vynikajícíbinokulární vidění umožňuje přesně určit polohu kořisti.
náhled
….miniaturní levhart.
Jak anatomickou stavbou,tak chováním se kočka podobá svým velkým kočičím příbuzným.Všechny kočky,velké i malé,se živí výhradně obratlovci- nemohou přežít bez živočišných bílkovin a tuků.Z koček se jen lvi naučili společně lovit velké savce,domácí kočka je osamělý lovec,stopující,číhající a přepadající svou kořist.Domácí kočka,podobně jako levhart,střeží a brání své lovecké území.A stejně jako je černý levhart jen barevnou varietou obyčejného levharta,tak se černá a další přirozené barvy objevují běžně u domácích koček.V jejich případě je však paleta barev mnohem širší díky výběrovému chovu.

….skvělá lovkyně.
Kočka může být příkladem trpělivosti.Její oblíbenou loveckou strategií je čichem objevit dobré loviště,tam si sednout a čekat.Když se kořist přiblíží,kočka se vymrští a přitiskne ji předními tlapkami.Když kočka vidí kořist,přibližuje se nenápadně,plížíc se po břichem po zemi.Jakmile se dostane na dosah k oběti ,zastaví se a čeká na příležitost.Zadní nohy jsou skrčené,připravené ke skoku a schopné okamžitě vymrštit celé tělo vpřed na nešťastnou oběť,kterou uchvátí drápy předních tlapek.Hladová kočka zabíjí svou oběť rychle.Kočičí špičáky jsou dokonale uzpůsobeny k tomu,aby probodly krční obratle malých hlodavců a zabily okamžitě.Po úspěšném lovu kočka doslova tančí radostí,vyskakuje do výšky nápadnými obloukovitými skoky,jimiž se zbavuje napětí.
náhled
….pečlivá kosmetička.
Kočka spotřebuje třetinu svého volného času na péči o kožich vlastní,nebo o srst ostatních koček ze své skupiny.Péče o srst znamená víc než čištění od zbytků po lovu nebo odstranění jiných nečistot.Podněcuje mazové žlázy k vyšší činnosti(tím zajišťuje nepromokavost srsti) a ochlazuje tělo pomocí odpařování slin.Sliny tvoří plnou třetinu denní ztráty vody z těla kočky.Při mytí obličeje,kočka nasliní tlapku a tou si pak polokruhovými pohyby tře obličej.Nanáší více slin a usilovně čistí nejbližší část tváře.Totéž opakuje i na druhé straně opačnou tlapkou.Když kočku podrbete na hlavě,začne se okamžitě upravovat.
náhled
….úžasný spáč.
Kočka tráví dvakrát více času spaním než většina ostatních savců - prospí dvě třetiny života.Koťata, podobně jako dospělé kočky, prospí během dne mnoho hodin.U koťat však víme, že růstový hormon je produkován pouze ve spánku.Délka spánku koček závisí na tom,zda je kočka hladová.V teple,bezpečí a s plným žaludkem kočka prospí většinu času.Po většinu té doby spí lehce,jakmile něco zaslechne,vzroste elektrická aktivita jejího mozku.Jen 25 procent doby spánku tvoří skutečně hluboké nerušené spaní.
náhled
A co je kočka pro mě?Je to skvělá společnice,přítelkyně,jedinečná osobnost a úžasný tvor,bez ktrerého bych si už nemohla přadstavit život.