Zdají se kočkám sny?

15. srpna 2007 v 19:17 |  Zajímavosti o kočkách
Proč ne.Neexistuje žádný vědecký důkaz,že by snění bylo vyhrazeno jen lidem. Vědci se kočičími sny zabývají už několik desetiletí a naprosto jistě předpokládají,že se kočkám skutečně sny zdají.Sny jsou explozivním vybíjením nahromaděných podnětů v mozku.Pootevřené oči,bleskurychlé pohyby zornic a prudké škubání tlapkami,to jsou jednoznačné známky vysoké snové aktivity.Vědci se shodují v tom,že sny jsou zdravé.Ve spaní se uvolňuje psychické napětí.Nejdůležitější je spící kočku nerušit.Jakmile začnou pohyby očí a tlapky sebou čile škubou,začíná proces regenerace,který je pro zdraví kočky nepostradatelný.

Kočky tráví spaním a podřimováním až 15 hodin denně.Proto můžeme předpokládat,že prospí až dvě třetiny dne a to poskytuje jejich snům velký prostor.Kočky jsou na stupnici snících čtvernožců na nejvyšších příčkách.jednak jsou inteligentní a vysoce vyvinuté a jednak hodně spí,což jim denně zaručuje alespoň tříhodinový pobyt v říši snů.
Jak jsou rozděleny jednotlivé fáze spánku?

Nejdřív kočka přibližně na 30 minut upadne do lehkého spánku bez pohybu.V této fázi ještě vnímá a může se ve vteřině probudit.Po takzvaném pomalém spánku začíná fáze hlubokého spánku.Nastává spánek REM(rapid eye movement).Teď jsou vidět ony charakteristické pohyby očí.tato spánková fáze končí po šesti až osmi minutách.začíná další fáze pomalého spánku a ta končí zase přibližně po 30 minutách.Takto se spánek REM a pomalý spánek střídají ,dokud se kočka nevzbudí.

Odborníci označují spánek za klidovou aktivitu mozkových buněk.Nadměrná energie nahromaděná přes den je odváděna formou snových obrazů.
Ale o čem kočky sní,zůstává stále jen jejich tajemstvím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama