Kočičí oči a noční vidění

15. srpna 2007 v 19:19 |  Zajímavosti o kočkách
Dokážou se přizpůsobit polednímu slunci.A díky svým jedinečným očím mají kočky při špatných světelných poměrech mnohem lepší schopnost vidění než jejich člověk nebo sousedovic pes.

Potvrzuje to i profesor Nick Millichamp z texaské A & M University College of Veterinary Medicine.Už řadu let se tento oftalmolog zabývá očními chorobami koček a psů a jejich zrakem.Zjistil,že kočky mívají obecně méně problémů se zrakem než jejich psí protějšky.Kočky téměř netrpí krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.Během historie jejich vývoje a chovu se sice kočičí oko změnilo,obzvlášť u perských koček,ale tyto změny nemají žádný vliv na zrak jako takový.
Novinky z medicíny.

I přes dobrý zrak se kočky občas objevují u veterináře s očními problémy.Většinou se jedná o virové infekce,záněty spojivek nebo poranění rohovky.Některé kočky trpí zvýšeným nitroočním tlakem(glaukomem),oči jim slzí,jsou zarudlé a hnisají.Mnoho očních chorob se dá s trochou trpělivosti vyléčit.Kontrola očí by se měla provádět pravidelně,například u příležitosti očkování.V USA se už delší dobu testují kontaktní čočky pro psy,čočky pro kočky se připravují.Ani laserová terapie nebo transplantace rohovky po úrazech nebo nemocích už nejsou hudbou budoucnosti. Pokud se již oko nedá léčit,je třeba ho v některých případech odstranit.Dosud se prázdný oční důlek uzavíral sešitím víček.Za pomoci nové kosmetické protetické techniky je teď možno v některých případech slepé oko zachovat a dokonce se pohybuje synchronně se zdravým okem.
Žhnoucí oči

Jak je to ale se žhnoucíma očima v noci?Kočičí oko je uzpůsobeno tak,že dokáže využít každý i ten sebemenší zdroj světla.V zadní části oka se nachází jemná vrstva,tapetum,podobná fólii,která zrcadlí světlo zpátky k sítnici. Speciální štěrbinovitý tvar pupil umožňuje,aby na sítnici dopadalo správné množství světla.Oči,které jsou dokonalými nástroji pro noční vidění,by jinak byly přetěžovány zářícím slunečním a mohly by se poškodit.Pokud tedy na citlivé oči dopadne silné světlo,štěrbiny se zúží,aby oko nebylo oslněno.Při naprosté tmě bez sebemenšího zdroje světla toho ovšem kočky vidí stejně málo jako člověk.Na to,aby se mohly bez překážek věnovat svým nočním aktivitám a nepřehlédly kořist,potřebují pro své oči aspoň slabý zdroj světla.Proto můžeme žhnoucí oči vidět v šeru,ale nikoli v naprosté tmě.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nikol Nikol | E-mail | Web | 24. března 2009 v 19:08 | Reagovat

ahojky chtěla jsem ti říct že jsem si okopírovala tento zajímaví článek do svích stránek jenom kdyby ti to vadilo dej mi vědět na E-mail hned ho smažu... ahoj :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama