Srpen 2007

Historie skupiny

31. srpna 2007 v 16:42
První dlouhohrající deska skupiny LUCIE - "LUCIE" vyšla v roce 1990 a byla v krátké době rozebrána v nákladu cca 100 000 ks nosičů (Zlatá deska). Druhé desky, která byla vydána v roce 1991 pod názvem "Lucie in the sky...", se prodalo cca 110.000 ks (Zlatá deska). Dvojalbum LUCIE "LIVE 1+2" (1992) bylo záznamem živého vystoupení z pražské Lucerny, bylo rozebráno v počtu 50.000 ks nosičů.

Za dobu své existence odehrála skupina LUCIE více než 300 koncertů po celém Československu. Po třech stříbrných bratislavských lyrách za píseň Davida Kollera "Mít tě sám" (1989) a trojnásobném vítězství v tehdy nejsledovanějším pořadu Slovenské TV Triangel s písní Roberta Kodyma "Dotknu se ohně" (1990) získala LUCIE prestižní ocenění časopisu Melodie jako Skupina roku (1991). Největší úspěch se dostavil v roce 1992, kdy LUCIE obdržela 5 hlavních cen české mutace Gramy, konkrétně se jednalo o cenu za nejlepší videoklip "Černí andělé", píseň "Černí andělé", nejlepší zvuk, nejlepší dlouhohrající desku "Lucie in the sky..." a především jako nejlepší skupina.

Krátce po tomto nevídaném úspěchu se členové skupiny LUCIE dohodli, že na čas ukončí svá veřejná vystoupení. březen'95 - LUCIE získává křišťálovou desku za 100 000 prodaných nosičů všech řadových alb LUCIE, vydaných fy. B&M Music. červen - červenec'95 - LUCIE absolvuje úspěšné a zcela vyprodané letní turné po celé ČR (mj. Plzeň - 12 000 diváků, Praha - 8 000), které vrcholí vystoupením před koncertem skupiny Rolling Stones- 130 000 diváků.prosinec'95 - skladba "Sen" z alba "Černý kočky mokrý žáby" se stává nejhranější písní českých rozhlasových stanic a ve své úspěšnosti následuje fenomenální "Ameriku". Úspěšný rok skupina LUCIE zakončuje vyprodaným vánočním dvojkoncertem v pražské Lucerně, kde po obdržení diamantové desky za 100 000 prodaných nosičů alba "Černý kočky mokrý žáby", vyhlašují neoficiálně jednotliví členové časově neomezenou tvůrčí pauzu, aby se mohli věnovat svým osobním projektům. Deska "Černý kočky mokrý žáby" patří mezi jedno z nejlepších alb skupiny. leden'96 - David Koller s Lenkou Dusilovou a Martou Minárikem zakládá skupinu PUSA a Robert kodym společně s P.B.CH připravují nové album a koncertní turné skupiny Wanastowi Vjeci.

Začátek roku 1996 vydává Lucie po kratší pauze další úspěšné album "POHYBY" s neméně slavnou písní Jaroslava Ježka "Klobouk ve křoví" a méně známým hitem od skupiny Beatls"Lucille" nazvaným "Lucija". Z alba se nejvíce proslavila skladba "Pohyby" a "Všechno Ti dávám". Podzim'98 Lucie má nové album "Větší než malé množství lásky", na kterém si opět zahraje P.B.CH. Největším hitem se stala skladba Roberta Kodyma "Panic", táhlé "Svítání" a konečně vánoční "Medvídek", jehož klip však TV Nova odmítá vysílat, protože text má drogové zaměření a objevují se i prvky proti církvi. Únor'99 vyhlášení cen Akademie, Lucie získává titul Nejlepší skupiny roku, nejlepší klip roku ke skladbě "Medvídek" a nejlepší album (Větší než malé množství lásky).

Něco bližšího

31. srpna 2007 v 16:40
David Koller

Narozen 27. září 1960 v Praze. Bubeník, kytarista, zpěvák David Koller působil v různých hudebních skupinách, např. Žentour, Pusa, SLS, Jasná Páka, Bez názvu a v mnoha dalších. Do skupiny Lucie přišel v roce 1986. David Koller je špička naší rockové scény, nyní na sólové dráze. Spolu s M. Dvořákem složili hudbu k filmu Amerika (1994), Poslední přesun (1995) a Mrtvej brouk (1998). Působil jako producent u řady desek (Alice, Plexis, Oskar Petr, Lucie Bílá či Miro Žbirka). Účinkoval ve filmech Pražákům, těm je tu hej (1990), Akumulátor (1994). Host u řady kapel a interpretů (Pražský výběr, Turbo, Žlutý pes, Hudba Praha, P. Habera, H. Vondráčková, R. Müllera, Anna K. či Miro Žbirka). Lucii překvapivě opustil v listopadu 2005.
Robert Kodym

Narozen 20. února 1967 v Praze. Zpěvák, kytarista, skladatel textů a hudbě k písním. Jako David Koller, tak i Robert je špička naší scény, a to kytarové. Robert Kodym je spoluzakladatel a člen projektů Lucie (1986), Wanastowi Vjecy (1988). Je ženatý (od 2000) a má dcerku Amélii Annu (nar. 2006). Vyzkoušel si hrát ve filmech Kanárská spojka (1993), Akumulátor (1994). Hostoval u řady známých interpretů: M. Kocáb, R. Müllera či J.A.R., s Janou Kirchner nazpíval duet Myslím na tebe a už přes 10 let připravuje své sólové album. V současné době se plně soustředí na skupinu Wanastowi Vjecy.P. B. CH.

P. B. CH. alias Petr Chovanec se narodil 4. prosince 1964 v Praze. Zpěvák, baskytarista, skladatel textů je spoluzakladatel a člen projektů Lucie (1986), Wanastowi Vjecy (1988). V roce 1993 natočil svouji sólovou desku. Působil jako producent desek u Anny K. či Cirkus Praha.Michal Dvořák

Klávesista Michal Dvořák se narodil 23. listopadu 1965 v Praze. Spolu s Davidem Kollerem složili hudbu k filmu Amerika (1994), Poslední přesun (1995) a Mrtvej brouk (1998), Zapomenuté světlo, Panství, Báječná léta pod psa, Krajina ve tmě, Ticho, které bolí. Zahrál si ve filmu Sonáta pro zrzku, je autorem několika reklamních a filmových znělek, producentem desek Walk-Choc-Ice, Lucie Bílé, Lenky Nové, Chinaski, Another way. Jako host působil u interpretů: Wanastowi Vjecy, Kollerband, Lenka Nová, Chinaski, Prohrála v kartách. Ze skupiny Lucie byl vyhozen v roce 2003. Získal ocenění za sportovní výkon Řád železného muže.Marek Minárik

Bývalý člen skupiny Lucie narozen 13. října 1971, ukončil působení v kapele v roce 1998. Výborný baskytarista, skladatel textů a producent desek nyní nejnověji spolupracoval na dalším sólovém albu Davida Kollera (Nic není nastalo, 2006).


Tomáš Vartecký

Koncertní člen skupiny Lucie, narozen roku 1970. Nyní hraje se svou "domovskou" skupinou Kurtizány z 25. avenue, je také kytaristou Daniela Landy. Mezi jeho přednosti patří elektrická kytara, vokály, skládání textů a hudby.Tomáš Marek

Tomáš Marek, bicí, perkuse a zpěv, působí jako host v Lucii od roku 2000 a je členem Kollerbandu. Účinkoval i ve skupině Krucipüsk, B-Movie Heroes, Nero, Showstation. Hrál turné s Petrem Jandou, Alešem Brichtou, Ilonou Csákovou …

Členové skupiny

31. srpna 2007 v 16:38
Současní členové
Robert Kodym - kytary, zpěv
P.B.Ch. - basa


Koncertní členové
Tomáš Marek - bicí, perkuse
Tomáš Vartecký - kytary


Bývalí členové
David Koller - bicí, zpěv, akustické kytary
Michal Dvořák - klávesy, synthezátory
Marta Minárik - basa

Hm,už zase škola....

27. srpna 2007 v 12:23 Ankety
Ach jo,prázdniny utekly jako voda a abychom se pomalu začali připravovat do školy.Užívejte poslední dny volna jak to jen jde!

Další kočičí citáty

16. srpna 2007 v 11:49 Citáty a básničky o kočkách
Naše postavení v nebi je určeno tím, jak se zde na zemi chováme ke kočce.


Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nikdy nevyčeše všechny její chlupy z pohovky.


Setkal jsem se s řadou myslitelů a řadou koček, ale moudrost kočky je nesrovnatelně nadřazenější.Čas strávený s kočkami není nikdy promarněný.


Věřím, že kočky jsou duše vrácené na svět. Jsem si jist tím, že kočka by se dokázala procházet po obláčku, aniž by se propadla.


Je jen málo případů, které potěší srdce více, než uvítaní kočky.

Kočky provokují člověka k neustálému vyznávání lásky.
(Christoper Sandt)Jestliže člověk žije s kočkou, riskuje pouze to, že se stane vnitřně bohatším.
(Colette)

Mám rád kočky, protože mám rád svůj domov a ony se krok za krokem stávají jeho duší.
(Jean Cocteau)

Člověk, který by chtěl porozumět lidským vztahům, by si měl pořídit psa, který by ho zbožňoval, a kočku, která by ho ignorovala.
(Derek Bruce)


Bůh dosadil na tento svět kočku, aby člověka připravila o iluzi, že všechno na světě bylo stvořeno proto, aby sloužilo jemu.
(Paul Gray)


Ženy mají rády kočky, protože to jsou taková milá, něžná a roztomilá stvoření. Kočky mají rády ženy ze stejných důvodů.
(Robertson Davies)


Střes se lidí, kteří nemají rádi kočky.
irské rčení

Jsou to jejich oči, kde sídlí jejich kouzlo.
(Arthur Symons)


I ta nejmenší kočka je mistrovský kousek.
(Leonardo da Vinci)


Kočky jsou zvláštní tajemné bytosti. V jejich mysli se odvíjejí věci, o kterých ani nemáme tušení.
sir.( Walter Scott)


Kočky jsou prohnanější než psi. Těžko najdete osm koček, které by táhly saně.
(Jeff Valdez)


Není možné si udržet vážnou tvář v přítomnosti jednoho či několika koťat.
(Cynthia E. Varnadová)


Když si hraji se svou kočkou, kdo ví, nemá-li ona ze mne větší kratochvíli než já z ní?
(Michel de Montaigne)


Nemůžeš pozorovat spící kočku a přitom být plný napětí.
(Jane Pauleyová)


Kočka může být člověku skvělým přítelem, ale nikdy se nesníží k tomu, aby to přiznala.
(Doug Larson)


Většina koček, které jsou venku, chtějí dovnitř, a když jsou vevnitř, chtějí ven, a často současně.
(Dr. Louis J. Camerti)


Když zavoláš psa, přiběhne, Když zavoláš kočku, tak vezme zprávu na vědomí a možná se dostaví.
(Mary Blyová)


Někteří lidé tvrdí, že kočky jsou falešné, podlézavé a bezcitné. To je pravda, ale současně mají spoustu skvělých vlastností.
(Missy Dizick)


Myslím, že by bylo skvělé narodit se jako kočka. Můžeš přijít a odejít, kdykoliv se ti zachce. Lidé tě vždycky nakrmí a pomazlí se s tebou. Přitom od tebe nikdo nebude očekávat příliš. Chceš-li budeš si s lidmi hrát, když máš náladu. A když máš dost, odejdeš. Sama si vybíráš, s kým budeš trávit čas a koho chceš mít ve své blízkosti. Myslím, že si nemůžeš přát víc.
(Patricia McPersonová)

Pozor na pády koček

15. srpna 2007 v 19:25 Zajímavosti o kočkách
Pád z malé výšky je pro kočku mnohem nebezpečnější,,než pád z několika metrů.Kočka totiž potřebuje dostatek času,aby se během pádu převrátila do "přistávací polohy".Využívá odporu vzduchu,ocasem kormidluje a vesluje,tlapky má roztažené.Její ohebná páteř a fragmentovitá klíční kost jí pomáhají k pružnému dopadu.Koťátka mají tuto schopnost teprve od určitého stupně zralosti.

Občas se objeví zprávy,že kočka přežila pád z velké výšky,jsou to ovšem výjimky.Kočka asi měla během padání možnost snížit prudkost nárazu,ať už díky keřům,či větvím stromů.Když kočka přistane na měkkém podkladu nebo na místě hustě porostlém zelení,může to trochu zmírnit její zranění.Naopak pády na tvrdý podklad,třeba beton,nikdy nezůstanou bez následků.Náraz je příliš prudký a nohy kočky ho neodpruží.Následky bývají velmi vážné:otřes mozku,zlomeniny,vnitřní zranění,která nemusí být znatelná na první pohled.Navíc kočka utrpí šok.

Proč kočka spadla z balkónu?Kočky mají jedinečný smysl pro rovnováhu a dovedou výborně balancovat.Ale jejich život ovládají emoce.Pohled na letícího ptáka či motýla dokáže probudit lovecký instinkt.Kočka vyskočí,aby chytila kořist a vlastní váha ji strhne dolů.Kočka může spadnout i během balancování, a to v důsledku leknutí.

Kočky žijící venku před pády ochráníme jen stěží.Za to kočky žijící v bytech ochráníme před pádem celkem snadno.Postačí důkladné a odborné zajištění oken a balkónů.

Chůze kočky

15. srpna 2007 v 19:24 Zajímavosti o kočkách
Kočka je rozený lovec,a přestože se pohybuje obvykle volným tempem,je také schopna nesmírně pomalých a kontrolovaných pohybů.Tyto pomalé pohyby jsou nezbytné při lovu.Typickým způsobem kočičího pohybu je chůze.Když je třeba náhle zvýšit rychlost,elegance a efektivita nápadně klesá.Chůze kočky se popisuje jako čtyřtaktový pohyb,což vlastně znamená,že každá ze čtyř končetin se dotkne země v jinou dobu.Během každé fáze pohybu jsou v kontaktu se zemí přinejmenším dvě končetiny.Při plížení se mohou země dotýkat současně tři,nebo dokonce všechny čtyři končetiny.Jedná se o nejpomalejší chůzi.

Kočka obvykle zahajuje chůzi pravou zadní nohou,pak následuje pravá přední,levá zadní a nakonec levá přední.Pohyb v tomto pořadí zajišťuje kočce dostatečnou stabilitu,aby se mohla kdykoli zastavit a nespadnout.Je velmi zajímavé sledovat kočku,která náhle uprostřed kroku strne a v této pozici dokáže setrvat po delší dobu.Silné zadní nohy odpovídají za pohon,zatímco přední mají spíše opěrnou roli.Díky tomu,že kočka vtáčí při chůzi přední končetiny dovnitř,dokáže umisťovat tlapky jednu před druhou.Výslednou stopou kočičí chůze je vlastně rovná čára.Kočka vtáčí do jisté míry dovnitř i zadní končetiny,což jí spolu s úzkým hrudníkem a ocasem fungujícím jako kormidlo,umožňuje bezproblémovou chůzi po plotě a úzkých římsách.

Pomalý pohyb a plížení jsou při lovu určitě důležité,ale kočka musí být schopna na krátkou dobu prudce zvýšit rychlost a právě k tomu jí napomáhá struktura končetin.Místo aby jako lidé pokládala na zem celé chodidlo nohy,našlapuje kočka pouze na polštářek,zatímco části,které odpovídají lidskému kotníku a patě,má zdvižené.Když srovnáme zvířata podobné velikosti jako kočka,která našlapují na celé chodidla,má kočka drobnější a lehčí kosti a kratší a užší chodidla.Všechny tyto rysy jsou důsledkem specializace na rychlý pohyb.

Kočičí projevy náklonnosti

15. srpna 2007 v 19:23 Zajímavosti o kočkách
Otírání je snad jediná značkovací technika koček,kterou my lidé považujeme za přijatelnou a kterou si vykládáme jako projev náklonnosti.Je tomu ale opravdu tak?Toto kočičí chování pramení částečně z touhy udržovat fyzický kontakt s tvory,kteří jsou kočce blízcí,ale svou roli zde hraje i další aspekt, "vítání".
Když kočka vítá svého člověka,otírá se mu opakovaně tělem a obličejem o nohy a pak kolem nich omotává ocas.Mnohé dokonce vyskočí na místo,z kterého se mohou dotknout obličeje.Všechny tyto přátelské projevy nás velmi těší,ale často si neuvědomujeme,že tímto způsobem si s námi kočka vlastně vyměňuje pach.Pro kočky,které se orientují především čichem,je důležité,aby všichni členové domácnosti měli známý odér.A tak si nás pomocí zvláštních žláz umístěných na spáncích,u kořene ocasu a v koutcích tlamy značkuje vlastním pachem.Jakmile se sehneme a kočku hladíme,otírá se ještě intenzivněji.Potom kočka poodejde,aby se důkladně umyla a přečetla tak naše pachové signály.Olizuje si srst a tak "ochutnává" naši vůni Díky tomuto chování vzniká úzké sociální pouto mezi kočkou a majitelem a vytváří se obvyklý pach,podle kterého kočka rozezná přítele od někoho cizího. Když však kočka potká jinou,známou a přátelskou kočku,probíhá vítání jinak.Otře se o ni hlavou,bokem a ocasem a ocas zvedne tak,aby jí druhá kočka mohla očichat anální oblast.Nám to asi jako ideální pozdrav nepřipadá,ale v kočičí řeči odpovídá toto chování vřelému potřesení ruky,nebo polibku na tvář Vzájemné otírání je součástí složité společenské kočičí komunikace.
Když kočka vítá svého člověka jde o složitou kombinaci hlasového projevu,řeči těla a pachové komunikace,jimiž si kočka ověřuje,že je v bezpečí, a současně v nás vzbuzuje pocit,že nás potřebuje tak jako my ji.

Život s kočkou

15. srpna 2007 v 19:22 Zajímavosti o kočkách
Chov koček se stává stále oblíbenějším.Souvisí to zejména se změnami životního stylu.Čím dál tím více lidí žije ve městech v malých bytech,spoustu času tráví v zaměstnání a tak se kočka stává ideálním partnerem a přítelem.Kočka se o své potřeby postará sama, místa také nepotřebuje mnoho a tak může s námi naše obydlí snadno sdílet.Soužití s kočkami působí pozitivně na lidské zdraví:jejich hlazení přispívá k poklesu tepové frekvence a krevního tlaku.Kočka vás vždy vyslechne a nikdy neradí,co by jste a jak měli dělat.Kočka dobře pozná jakou máte náladu,jestli vás něco trápí,jestli jste šťastni a spokojeni,prostě kočka ví.Potom se snadno stane,že kočka pozná vaše trápení a přijde se přitulit,nechá se hladit a potichoučku přede a rázem trápení mizí,důležitý je jen váš kočičí přítel.Naopak při vaší dobré náladě je i kočka veselá,chce si hrát a sdílet s vámi vaše radosti.S kočkou hodně mluvte,vždyť ona je tak chytrá a chápavá,nebo se jen tak tváří?Výborné je,když vám kočka odpovídá.Je mnoho komunikativních plemen,které chtějí mít za každou cenu poslední slovo.Rozhovor s kočkou vás příjemně naladí a i pobaví.

Pravda je taková,že všichni potřebují ventil pro lásku a touhu o někoho se starat.Děti vám dospěli a už vás tolik nepotřebují,nebo jste mladí a příliš zaměstnaní a proto i zatím bez dětí?Hledáte bezvýhradnou náklonnost u domácího mazlíčka?Pak to kočka vyhrává na celé čáře.Když konečně po únavném dni dorazíte domů je to ona,kdo na vás čeká a také vás náležitě přivítá i kdyby jste se náhodou někde opozdili.I když je pravda,že některé kočky si dokáží hrát na uražené,ale jen do chvíle,než uslyší známé volání a poznají,že se pro ně chystá něco moc dobrého.Vypadá to,že jste pro ni jen otvírač konzerv,ale pravda je jiná,vy jste její skutečný přítel,který ctí a toleruje její nezávislost.Pamatujte,kočka kdysi dávno dovolila lidem,aby s ní žili,přidala se k lidem sama z vlastní vůle a proto buďte pyšní na to,že s ní můžete žít i nadále.

Rozumíte své kočce?

15. srpna 2007 v 19:20 Zajímavosti o kočkách
Mnoho pocitů a žádostí vyjadřuje kočka určitým postojem a je jen na nás,abychom její poselství správně pochopili.

Když má například kočka "radost" její hlava je vztyčená,ocas rovněž.Hřbet má vyklenutý a často se vine kolem nohou svého pána a snaží se o ně otírat.
Když má" hravou náladu",hlava je rovněž vztyčená,ale ocas má tvar otazníku.Kočka poskakuje a loví hračky,popřípadě i ruce a nohy svého pána.
Když má "strach"je nízká a dlouhá,nohy jsou přikrčené a snaží se utíkat.
Když se dostane do "neřešitelné situace",rozšíří se jí zornice,kočka buď zalézá nebo sedí schoulená a otáčí hlavu stranou.
Když má touhu"imponovat nebo zastrašit jinou kočku" ,zadní část těla je zdvižená,ocas u kořene rovněž a špičkou ocasu pohybuje do stran.
Když je kočka v "rozpacích" přední polovina těla couvá,ale zadek je zdvižený a posunutý vpřed.
Když nastane "stav nejvyššího vzrušení",znamená to pohotovost k útoku i obraně.Končetiny kočky jsou nataženy,hřbet je naježený a nahrbený a ocas vztyčený.

Mezi těmito postoji existují ještě různé přechody dokreslující momentální psychické ladění zvířete.

Mimika je dalším výrazovým prostředkem kočky.

Spokojená kočka má vzpřímené uši,uvolněné hmatové chlupy a velikost jejich zornic odpovídá momentálnímu osvětlení.
Kočka,která se zlobí má uši sklopené dozadu,hmatové chlupy naopak vysunuty vpřed,zornice jsou zúžené a nos nakrčený.
Když má kočka strach,zornice jsou rozšířené a uši sklopené do stran.

Spokojená kočka přivírá oči a má uvolněné hmatové chlupy.Je připravena na naše mazlení.

Toto je jen stručný přehled,který má pomoci především začínajícím chovatelům.Dobrý pozorovatel s citovým vztahem ke své kočce sám jistě brzy pozná,co mu chce jeho mazlíček sdělit.

Kočičí oči a noční vidění

15. srpna 2007 v 19:19 Zajímavosti o kočkách
Dokážou se přizpůsobit polednímu slunci.A díky svým jedinečným očím mají kočky při špatných světelných poměrech mnohem lepší schopnost vidění než jejich člověk nebo sousedovic pes.

Potvrzuje to i profesor Nick Millichamp z texaské A & M University College of Veterinary Medicine.Už řadu let se tento oftalmolog zabývá očními chorobami koček a psů a jejich zrakem.Zjistil,že kočky mívají obecně méně problémů se zrakem než jejich psí protějšky.Kočky téměř netrpí krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.Během historie jejich vývoje a chovu se sice kočičí oko změnilo,obzvlášť u perských koček,ale tyto změny nemají žádný vliv na zrak jako takový.
Novinky z medicíny.

I přes dobrý zrak se kočky občas objevují u veterináře s očními problémy.Většinou se jedná o virové infekce,záněty spojivek nebo poranění rohovky.Některé kočky trpí zvýšeným nitroočním tlakem(glaukomem),oči jim slzí,jsou zarudlé a hnisají.Mnoho očních chorob se dá s trochou trpělivosti vyléčit.Kontrola očí by se měla provádět pravidelně,například u příležitosti očkování.V USA se už delší dobu testují kontaktní čočky pro psy,čočky pro kočky se připravují.Ani laserová terapie nebo transplantace rohovky po úrazech nebo nemocích už nejsou hudbou budoucnosti. Pokud se již oko nedá léčit,je třeba ho v některých případech odstranit.Dosud se prázdný oční důlek uzavíral sešitím víček.Za pomoci nové kosmetické protetické techniky je teď možno v některých případech slepé oko zachovat a dokonce se pohybuje synchronně se zdravým okem.
Žhnoucí oči

Jak je to ale se žhnoucíma očima v noci?Kočičí oko je uzpůsobeno tak,že dokáže využít každý i ten sebemenší zdroj světla.V zadní části oka se nachází jemná vrstva,tapetum,podobná fólii,která zrcadlí světlo zpátky k sítnici. Speciální štěrbinovitý tvar pupil umožňuje,aby na sítnici dopadalo správné množství světla.Oči,které jsou dokonalými nástroji pro noční vidění,by jinak byly přetěžovány zářícím slunečním a mohly by se poškodit.Pokud tedy na citlivé oči dopadne silné světlo,štěrbiny se zúží,aby oko nebylo oslněno.Při naprosté tmě bez sebemenšího zdroje světla toho ovšem kočky vidí stejně málo jako člověk.Na to,aby se mohly bez překážek věnovat svým nočním aktivitám a nepřehlédly kořist,potřebují pro své oči aspoň slabý zdroj světla.Proto můžeme žhnoucí oči vidět v šeru,ale nikoli v naprosté tmě.


Zdají se kočkám sny?

15. srpna 2007 v 19:17 Zajímavosti o kočkách
Proč ne.Neexistuje žádný vědecký důkaz,že by snění bylo vyhrazeno jen lidem. Vědci se kočičími sny zabývají už několik desetiletí a naprosto jistě předpokládají,že se kočkám skutečně sny zdají.Sny jsou explozivním vybíjením nahromaděných podnětů v mozku.Pootevřené oči,bleskurychlé pohyby zornic a prudké škubání tlapkami,to jsou jednoznačné známky vysoké snové aktivity.Vědci se shodují v tom,že sny jsou zdravé.Ve spaní se uvolňuje psychické napětí.Nejdůležitější je spící kočku nerušit.Jakmile začnou pohyby očí a tlapky sebou čile škubou,začíná proces regenerace,který je pro zdraví kočky nepostradatelný.

Kočky tráví spaním a podřimováním až 15 hodin denně.Proto můžeme předpokládat,že prospí až dvě třetiny dne a to poskytuje jejich snům velký prostor.Kočky jsou na stupnici snících čtvernožců na nejvyšších příčkách.jednak jsou inteligentní a vysoce vyvinuté a jednak hodně spí,což jim denně zaručuje alespoň tříhodinový pobyt v říši snů.
Jak jsou rozděleny jednotlivé fáze spánku?

Nejdřív kočka přibližně na 30 minut upadne do lehkého spánku bez pohybu.V této fázi ještě vnímá a může se ve vteřině probudit.Po takzvaném pomalém spánku začíná fáze hlubokého spánku.Nastává spánek REM(rapid eye movement).Teď jsou vidět ony charakteristické pohyby očí.tato spánková fáze končí po šesti až osmi minutách.začíná další fáze pomalého spánku a ta končí zase přibližně po 30 minutách.Takto se spánek REM a pomalý spánek střídají ,dokud se kočka nevzbudí.

Odborníci označují spánek za klidovou aktivitu mozkových buněk.Nadměrná energie nahromaděná přes den je odváděna formou snových obrazů.
Ale o čem kočky sní,zůstává stále jen jejich tajemstvím.

Anketa o číslech

9. srpna 2007 v 13:25 Ankety
Pokud tu tvé oblíbené číslo není,napiš ho prosím do komentářů.